1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. EYT Kanun Teklifinin TBMM Gündemine Alınması Reddedildi
EYT Kanun Teklifinin TBMM Gündemine Alınması Reddedildi

EYT Kanun Teklifinin TBMM Gündemine Alınması Reddedildi

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar için verilen Kanun teklifi 4 Aralık 2018'de yapılan oylama sonucu TBMM genel kurulunda gündeme alınması reddedildi. Teklifte neler vardı?

A+A-

İYİ Parti TBMM sosyal medya hesabında Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili kanun teklifinin reddedilmesine dair açıklama yapıldı: Muğla Milletvekilimiz Metin Ergun tarafından Emeklilikte Yașa Takılanlar ile ilgili verilen Kanun teklifinin meclis gündemine alınması, meclis genel kurulunda yapılan oylama sonucunda Ak Parti ve MHP’nin hayır oyları ile reddedilmiştir denildi.

Vekil Sayın Metin Ergun’un sosyal medyada yaptığı açıklama: Değerli EYT'li kardeşim hiçbir şey bitmiş değildir. En başından beri söylediğimiz gibi her türlü uzlaşıya açığız. Bu haklı mücadele devam edecektir.

27. Dönem Manisa Milletvekili, MHP Grup Başkanvekili Sayın Erkan Akçay'ın sosyal medyada EYT kanun teklifi ile ilgili şu görüşlere yer verdi:

İp Kanun Teklifi Eyt Sorununu Daha Da Katmerleştiren, Çözümü Tıkayan Bir Tekliftir. Kanun çıkarmak ciddi bir iştir. Çalakalem hazırlanan teklifler kaş yapayım derken göz çıkarır. İP’in kanun teklifinde önemli hatalar vardır:

1) Bu teklifin yasalaşıp yayınlandığı gün prim gün sayısını doldurup da yaş şartını dolduramayanlar emekli olabilmekte, ancak kanunun yürürlüğe girdiğinden 1 gün sonra prim gün şartını dolduranlar emekli olamayacaktır.

2) Ayrıca başvuru için 6 aylık süre tanınması vahim bir hatadır. Vatandaş 1999’dan önce sigortalı olmakla birlikte, sigortalı olduğu tarihteki emeklilik için gereken koşulları kanun teklifinin kabulünden sonraki181’inci günde tamamlıyorsa yine EYT mağdurunun önüne ikinci bir engeldir.

3) Teklif yürürlükten kaldırılmış mülga 4447 sayılı Kanuna atıfta bulunmaktadır. Yürürlükten kalkan bir kanuna atıfta bulunmak abesle iştigaldir.

Sonuç olarak, bu kanun teklifi çalakalem hazırlanmış çözüm getirmeyen bir tekliftir. Kabul edilmesi sorunu daha kalıcı hale getirecek; ayrıca kesin çözümün de önünü kapatacaktır. EYT’nin kesin çözümü MHP’nin kanun teklifidir.

MHP bütün kanun tekliflerinin, taahhütlerinin arkasındadır. Bir takım siyasi polemik ve istismara yol açmadan, bütçeyi yöneten iktidarla da mutlaka uzlaşma aranmalıdır. MHP kendi gündemine hâkimdir, başka partilerin gündeminin peşine takılmayız.

13 Ekim tarihli EYT kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler