EYT’lilere Sosyal Yardım Desteği Ankara Büyükşehir Belediyesinden Geldi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT için önemli gelişme Ankara Büyükşehir Belediyesi'inden geldi. Belediye 29 Nisan 2019 tarihili resmi gazetede yayımlanan karar gereği sosyal denge tazminatı ödenecek.

featured

Bilindiği üzere 1999’da çıkan yasa ile Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT kavramı gündeme girmiş ve geriye dönük olarak emekliliği hak edenleri de kapsayan bir yasa yürürlüğe girmişti. Bu kapsamda geriye dönük yasa işletilmesinden mağdur olan EYT’lilerin sesini her daim My Memur olarak bizler de gündeme getirmekteyiz.

Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) için son gelişme Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından, Mahsur Yavaş’tan geldi. Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) için sosyal ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanacağını belirten yavaş, bununla ilgili resmi yazı yayımlayarak gerekli çalışmanın yapılacağını belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğünce Belediye Başkanı Mansur Yavaş imzasıyla Hukuk Müşavirliğine gönderilen yazı tam metni:

Seçimden bir gün önce 29 Mart 2019 tarih ve 30729 Resmi Gazetede yayımlanan ve Kamuoyunda EYT olarak adlandırılan; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nda sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı şartını sağlayıp da yaş koşulunu sağlayamayanların emekliliğe hak kazanamaması. Bu sebeple işsiz kalan ve yeterli geliri olmayan/yoksun durunu düşen, genel sağlık hizmetlerinden yararlanamayan: mevcut kanuni düzenlemeler ile sağlık hizmetlerinden yararlanılmasının güvence altına alınmadığı tespit edilen vatandaşların; 31 Aralık 2019 tarihine kadar genel sağlık sigortası primlerinden muaf tutulduğu bilinmektedir.

Ancak 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren bu desteğin devam edip etmeyeceği belli değildir. Bu sebeple Ankaralı vatandaşların yaşadığı mağduriyet ve adaletsizliğin giderilmesi gerektiği değerlendirilmektedir

Sosyal devlet ve sosyal belediyeciliğin de gereği olarak; 5510 Sayılı SSGSS, 5534 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu BAĞ-KUR kanunlarında genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanamayan kişilere hane bazında her türlü sosyal yardım ile hastane masrafları ve ilaç bakım giderleri bakımından desteklenmesi, sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek adına rehberlik hizmetlerin sunulması ve 5510 sayılı kanunla belirlenen genel Sağlık sigortası prim desteğinin 01.01.2020 tarihinden sonra kalkması halinde bu yardımların belediye bütçesinden ayrılan ödeneğe göre karşılanması hedeflenmiştir

Bu sebeple yürürlükte olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Vardım Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına esas teşkil edecek ve hukuki alt yapıyı ortaya koyacak bir çalışmanın Müşavirliğince yapılması talep edildi.

eyt-003.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EYT’lilere Sosyal Yardım Desteği Ankara Büyükşehir Belediyesinden Geldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!