1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. EYT'nin Erken Emeklilik Talebi Yok - Kazanılmış Haklarını İstiyorlar
EYT'nin Erken Emeklilik Talebi Yok - Kazanılmış Haklarını İstiyorlar

EYT'nin Erken Emeklilik Talebi Yok - Kazanılmış Haklarını İstiyorlar

14 Şubat 2018’de Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada EYT’nin sanki erken emeklilik istediği anlaşılıyor. Oysa bürokratların yanlış yönlendirmesi sonucu EYT’nin talebi görmezden geliniyor!

A+A-

14 Şubat 2018’de TBMM genel kurulunda Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunları ile ilgili olarak verilen soru önergesine Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ cevap verdi. Fakat sayın Bakan sadece yasada yer alan emeklilik şartlarına dair açıklamalarda bulundu ve sanki EYT’lilerin erken emeklilik gibi yeni bir talepleri olduğu yansıtıldı.

Oysa 1999’da çıkan yasayla EYT’lilerin hak ettikleri emeklilikleri IMF’nın dayatması sonucu geriye dönük olarak işletildi. 1999’dan sonrakiler için geçerli olması gerekirken mevcut sigortalılar için de geçerli oldu. EYT’lilerin talepleri erken emeklilik değil tersine hak ettiklerinin kendilerine iade edilmesidir.

Bu kapsamda bürokratların sayın Recep Akdağ’a yanlış bilgi verdiği ve sorunun çözümü noktasında doğrular ele alındı.

Sayın siyasiler bürokratlar size EYT hakkında yanlış bilgi veriyorlar. EYT’nin, yasalardaki yaş şartının kaldırılma talebi yoktur. EYT, gasb edilen emeklilik hakkını istemektedir. Lütfen aşağıdaki kısa bilgiyi okuyunuz ve “EYT’ye çözüm var mı?” sorusuna cevap olarak mevcut yasayı söylemeyiniz denildi!

EYT’nin beklentileri ve çözüm önerisi! Depremde göçük altında vatandaşlarımız varken, onlar ölü veya diri olarak yıkıntıların altından kurtarılmadan 1999’da IMF dayatmasıyla koalisyon hükümetince (MHP, DSP, ANAP) alelacele çıkarılan 25 Ağustos 1999 tarihli ve 4447 sayılı Kanunla Dünyada ilk defa Kanun geriye işletilerek kazanılmış haklar ihlal edilmiş ve mağduriyet yaratılmıştır.

Yani 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanların sözleştiği SGK düzenlemeleri yok sayılarak, emeklilik hakkı gasb edilmiştir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar kamuoyunda EYT - Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak bilinmektedir. EYT erken emeklilik değil, gasb edilen emeklilik hakkını istiyor. EYT’nin sadece 8 Eylül 1999 tarihinden önceki müktesep emeklilik şartlarıyla emekli olma TALEBİ VARDIR.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı 26. Dönem 3. Yasama Yılı 59. Birleşim 14 Şubat 2018 Çarşamba günkü konuşmanın tam metni de şu şekildedir:

Zülfikar İnönü Tümer; Türkiye genelinde 1999 yılından önce sigortalı olup emekli olabilmeleri için yaş sınırları uzatılan yaklaşık 3 milyon kişi mağdur edilmektedir. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sigorta prim gün sayılarını tamamlamalarına rağmen emekli edilmemesi ülkenin kanayan bir yarası hâline gelmiştir.

Emekliliği hak etmelerine rağmen yaşları bahane edilerek yıllarca bekletilen insanlarımızın büyük bir haksızlığa uğradığı açıktır. Emekli olma hayalleriyle yıllarca emek veren vatandaşlarımızın sorunu acilen Hükümet gündeminde yer almalıdır.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ; Emeklilerimizle ilgili olarak... Şu andaki mevcut kanunlar biliyorsunuz, bir vatandaşımızın emekliliğiyle ilgili olarak yıl ve gün şartı, ayrıca yaş şartı aramaktadır. Aslında Türkiye'de geçmişte yapılan kanunların ve uygulamaların çok genç emeklilikler oluşturduğunu biliyoruz ve bunu açık yüreklilikle konuşmak lazım.

Dünyada çalışanına kıyasla emekli sayısı bizdeki kadar yüksek ülke arasanız bulamazsınız Aslında çok genç yaşt3 emeklilikler tabii olarak çalışanların sırtından ödenmektedir. Dolayısıyla bugünkü kanunlar muvacehesinde bu 3 şartı sağlayan y3ni yıl şartını, gün Şartını ve yaş şartını sağlayan değerli vatandaşlarımız emekli olmaktadırlar ve bunun da ben doğru bir uygulama olduğu kanaatindeyim.

eyt.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
İlgili Haberler