Fahrettin Koca İtiraz Etti! DSÖ Açıklamasını Geri Çekti!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Dünya Sağlık Örgütü’nün bazı açıklamalarına itiraz edildi.

62514
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hidroksiklorokin Adlı İlacın Ölümleri Artırdığı İddia Edilmişti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından uluslararası iki farklı dergide yer alan makalelerile ilgili yapılan açıklamalar geri çekildi. İtirazda bulunan Fahrettin Koca’nın tepkisi sonuç verdi. Makaleler yayından kaldırıldı, yazarlar özür diledi. DSÖ de  dergilerdeki yazılar hakkındaki açıklamalarını geri çekti. Dergilerdeki açıklamalarda Türkiye’nin de yeni tip koronavirüs covid-19 ile mücadelesinde yürüttüğü tedavide kullandığı, büyük yarar sağladığı ve sıtma tedavisinde de kullanılan “Hidroksiklorokin” adlı ilacın vakalardaki ölüm oranını artırdığı iddia ediliyordu. Türkiye’de başarısı kanıtlanmış olan bu ilaç hakkındaki iddialara Fahrettin Koca’dan itiraz geldi. Koca’nın itirazından sonra ilgili makaleler yazarları tarafından geri çekildi. Yazarlar bu konuyla ilgili özür dilediler.

“Makaleler Bilimsel Değil”

Küresel tıp yayınları arasında itibarlı olarak kabul gören Lancent ve NEJM kısa adıyla bilinen New England Journal of Medicine adlı dergilerde yer alan makalelerde gerçekle alakası olmayan bilgiler yer almıştı. Bunun üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca itiraz etti. Fahrettin Koca düzenlediği son basın toplantısında bu konuya değinerek bahsi geçen iddiaları doğru bulmadığını, makalelerin bilimsel olmadığını, uzun yıllardan beri sıtma hastalığının tedavisinde kullanılan, başarısı kanıtlanmış olan Hidroksiklorokin’in covid-19 tedavisinde sadece Türkiye’de değil, diğer ülkelerde de fayda sağladığının bilindiğini söylemişti.

Fahrettin Koca Mektup Yolladı

Sağlık Bakanı Koca, NEJM dergisine bir mektup yazarak bu konudaki fikirlerini belirtti. Makalelerin bilimsel gerçekliğinin olmadığını, doğruluktan uzak olduğunu söyledi. Hidroksiklorokin adlı ilacın ölüm oranlarını artırdığı konusunda herhangi bir kanıt olmamasına rağmen bunun yayınlanmasını eleştirdi. Bu iddiaları çürüten bilimsel verileri de gönderdi. Bu hamle üzerine dergilerden yazılar geri çekildi ve özür dilendi.  

DSÖ Açıklamasını Geri Çekti

Bu yazılarla ilgili daha önce bir açıklama yapan ve Hidroksiklorokin’in sakıncalı olabileceği yönünde görüş bildiren DSÖ de geri adım attı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom tarafından 25 Mayıs 2020’de yapılan ilaca dair çalışmaların geçici olarak durdurulduğu açıklaması geri çekildi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!