Fahrettin Koca: Önlemlere Direnç Gösteriliyor, Endişeliyiz!

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu’nun ilk toplantısı düzenlendi.

62613
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplum Bilimleri Kurulu İlk Kez Toplandı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan Toplum Bilimleri Kurulu’nun ilk toplantısı yapıldı. Toplantıya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlık yaptı. Kurul’un toplantısında koronavirüs salgınında gelinen bu noktada salgın riskinin halen devam ediyor olmasına karşın önlemlere karşı toplumun direnç göstermesinden endişe edildiği konuşuldu. Toplum Bilimleri Kurulu’nun ilk toplantısının en önemli konusunun toplumun kurallara uymayarak salgın riskini artırması olduğu bildirildi. Sağlık Bakanlığı tarafından toplantıyla ilgili bilgilendirme açıklaması yapıldı.

“Toplumsal Bazı Sıkıntılar Yaşanıyor”

Sağlık Bakanlığı’nın Toplum bilimleri Kurulu toplantısı hakkında yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüs covid-19 salgınıyla ilgili iletişim, sosyoloji, din psikolojisi, istatistik alanlarında çalışamalar yürütüleceği bildirildi. Toplantıya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca video konferans yöntemiyle katıldı. Bakan Koca koronavirüs salgınında ikinci evreye geçildiğini ve bu evreye “kontrollü sosyal hayat” adını verdiklerini, ancak bu dönemde toplumsal bazı sıkıntıların ortaya çıktığının farkında olduklarını söyledi. Salgınla mücadelenin toplumun yaklaşımının katkısıyla gerçekleşebileceğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde bir hasta ziyaretinden dolayı 190 kişiye virüs bulaştığını hatırlatan Bakan Koca bu örneğin gözle görülür nitelikte olduğunu, farklı örneklerin olduğunu da bildiklerini, önlemlere karşı gösterilen bu direnç ile ilgili endişe taşıdıklarını söyledi.

“Sezgiye ve Fikre de İhtiyacımız Var”

Toplum Bilimleri Kurulu’nun bir beyin fırtınası grubu olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurul tarafından gerekli olması halinde tavsiye kararlarının alınacağını ve kamuoyuyla paylaşılacağını, bu dönemde fikirlere ve sezgilere de ihtiyaç duyulduğunu, insanların ve toplumların davranışlarının nasıl olacağı hakkındaki ön görülerin önemli olduğunu söyledi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!