1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fakıbaba: 300 Koyun Herkese Dağıtılmayacak
Fakıbaba: 300 Koyun Herkese Dağıtılmayacak

Fakıbaba: 300 Koyun Herkese Dağıtılmayacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın açıkladığı 300 oyun projesinin detaylarının belli olmasından sonra başvurularla ilgili de açılama yapıldı. Fakıbaba 300 oyun projesinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba geçtiğimiz hafta TİGEM tarafından başvuruları başlatılan 300 koyun projesi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. 300 koyun projesi ile ilgili olarak yanlış anlaşılma olduğunu dile getirdi.

Sanki herkese 300 koyun verilecekmiş gibi anlaşıldığını belirten Bakan, durumun böyle olmadığını belirtti. Mevcut koşullarda ahırı olan, merası olan ve hali hazırda bu işle uğraşan kişilere 300 koyun desteğinin verileceğini açıkladı.

Ayrıca herkese 300 koyun değil, şartları sağlayanlar için mevcut hayvan sayılarının 300’e tamamlanacağını belirtti. Örneği 50 koyunu olana 250 koyun, 100 koyunu olana 200 koyun verileceğini belirtti. 300 koyun başvuru koşullarına kısaca bakılacak olursa şartlar şu şekildedir.

Mera alanı! Üretim yapacağı yerin mera alanının olması gerekiyor. Köyde hali hazırda yaşayan çiftçinin kendine veya orta bir mera alanının olması gerekmektedir.

Kaba yem! Kaba yem üretim potansiyeline sahip olması gerekiyor. Hali hazırda hem hayvancılık yapan çiftçinin kendi üretim kapasitesinin de olması şart.

Hayvan varlığı! Mevcut hayvan varlığı. Ahırı olan çiftçinin hali hazırda hayvancılıkla ilgilenmesi gerekiyor. Eksik olan koyunları 300’e tamamlanacak.

Cinsiyet ve yaş! Yetiştiricinin cinsiyet ve yaşı ile ilgili kriter bulunuyor. Bu kriter mevcut başvurularda eşitlik olması durumunda devreye gireceğini düşünüyoruz.

Barınak kapasitesi! Hayvan barınağına sahip olması gerekiyor. Çiftçinin kendine ait 300 kapasiteli ahırı olması gerekiyor. Eksik koyunların da verilmesi ile 300 koyun barındıracak bir kapasite şart.

Hayvancılık yapıyor olması! Halen hayvancılıkla uğraşıyor olması. Projenin ilk duyurulmasında köyüne dönene 300 koyun şeklinde anlaşılmıştı. Fakat proje ile ilk etapta mevcut çiftçiyi desteklemek ve köyden kente göçün önünü kesmek olarak ortaya çıktı.

Her yıl 1666 çiftçi desteklenecek ve 500 bin baş koyun verilecek. 1666 çiftçinin desteklenecek olması ilk etapta oldukça az olsa da ilerleyen yıllarda artması gerektiğini düşünüyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler