Aynı Unvanlı Personele Farklı Tutarda Sosyal Denge Tazminatı Ödenebilir Mi?

Aynı Unvanlı Personele Farklı Tutarda Sosyal Denge Tazminat Ödenebilir Mi? Detaylar MyMemur.com.tr'de

60641
Daha Fazla Göster
Aynı Unvanlı Personele Farklı Tutarda Sosyal Denge Tazminatı Ödenebilir Mi?
Aynı Unvanlı Personele Farklı Tutarda Sosyal Denge Tazminatı Ödenebilir Mi?

Devlet memurları kadro sistemlerinde bir standart vardır. Kadrolar veya pozisyonlar tektir. Alt pozisyonlara ayrılmamıştır. Örneğin bir mühendislik vardır ve bunun altındaki inşaat mühendisi, elektrik mühendisi, bilgisayar mühendisi gibi alt unvanlar, devlet memurları kadro sisteminde yoktur. Dolayısıyla tamamı, kamu kurumunda mühendis olarak istihdam edilir.

Sosyal Denge Tazminatı

Denge tazminatı ise 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Ek 15. Maddesine göre düzenlenmiştir. Buna göre belediyeler ve bağlı kuruluşları ile il özel idarelerinde kadro ve pozisyonlarda istihdam edilen kamu görevlilerine ilgili il ve özel idaresi ve belediye ile bu birimlerdeki en çok üyeye sahip bulunan kamu görevlileri sendikası arasında imzalanan sözleşme kapsamında verilmektedir. Bu sosyal denge tazminatının tavan tutarı, toplu sözleşmede belirlenir. Toplu sözleşme yapılmamış ise Kamu Görevlileri Hakem Kurulunca belirlenir.

4688 sayılı Kamu Görevliler Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 32. Maddesine göre toplu sözleşme sürecinde verilecek sosyal denge tazminatı tutarının ilgili idaredeki en çok üyeye sahip sendika genel başkanı ya da yönetim kurulu tarafından yetkilendirilecek olan bir temsilciyle il özel idaresinde vali, belediyelerde belediye başkanı arasında toplu sözleşme sürecinin tamamlanmasından sonraki üç ay içinde akdedilecek sözleşmeyle belirleneceği hüküm altına alınmış bulunuyor.

Sosyal Denge Tazminatı
Sosyal Denge Tazminatı

2020 ve 2021 yıllarında uygulanacak olan mali ve sosyal haklara ilişkin sosyal denge tazminatının tavan tutarı en yüksek devlet memuru maaşının yüzde 100’ü olarak belirlenmiştir. Tavan tutarın aşılmaması şartıyla ödenebilecek olan tazminatın aylık tutarının, görevin önemi ve güçlüğü, görev yapılan birim ve iş hacmi, görev yerinin özelliği, kadro ya da görev unvanı, çalışma süresi, derecesi gibi çeşitli kriterlere göre farklı miktarlarda belirleneceği hükümlerine yer verilmiştir.

Dolayısıyla sosyal denge tazminatı, çizilen yasal sınırlar çerçevesinde tamamıyla tarafların özgür iradesine bırakılmıştır. Tazminatın dayandığı yasal mevzuata aykırı olmadığı sürece sözleşme hükümleri yürütülebilir, kesin ve bağlayıcıdırlar. Ödeme, kamu personelinin mevcut ödeme unsurları göz önünde bulundurulduğunda ücret adaletini sağlamaya ve kişiselleştirmeye en uygun ödeme unsurlarıdır. Dolayısıyla aynı unvanlardaki personeller arasında sosyal denge tazminat miktarı farklı olabilir. Bunun nedeni de görev yapılan birim, görev yapılan birimin iş hacmi, görev yerinin özellikleri olabilir. Bütün bu farklar, farklı ödeme tutarlarının belirlenmesine dayanak olarak gösterilebilir.

Sosyal denge tazminat tutarlarındaki değişiklikler, bir sonraki sözleşme döneminde yeniden düzenlenebilir. Belirlenen kriterler dikkate alınmadan keyfi farklılıklar oluşturulması ise sözleşmenin ruhuna, üst normlarına aykırılık teşkil eder.

Arazi Tazminatı Nedir? Hangi Memurlar, Nasıl Yararlanabilir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aynı Unvanlı Personele Farklı Tutarda Sosyal Denge Tazminatı Ödenebilir Mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!