1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. Farklılık Zenginliktir
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

Farklılık Zenginliktir

A+A-

 İlk insandan bu güne nüfus durmadan artmış ve 7 milyara dayanmıştır. Bunca çoğulluk içinde bir o kadar da farklılık var olmuştur. Irk, dil, din ve renk gibi kimliklere yönelik bu farklılıklar tarih boyunca genelde düşmanlık kaynağı olarak algılana gelmiştir. Farklılıkların zenginlik kaynağı olabileceği bilinci ise yakın yüzyılda yavaş yavaş dillendirilmeye başlanmıştır. Yükselen entelektüel birikim ve kültürel değişimler bu bilinçlenmenin oluşumuna katkı sağlamıştır.

Farklılıklar; “İnsanlar arasında, ırk, din, kültür, yaş, cinsiyet, cinsel yönelim ve fiziksel yeterlilikler açısından var olan özellikler” şeklinde tanımlanmaktadır. Aslında farklılık denilen ilginç bir görüntüden ibarettir. Hayat sahnedeki bir illüzyondur. Düşünsenize, parmak izlerinden gözün retinasına kadar farklı farklı olan insanların, birbirlerine ne kadar benzemesini beklenebilir ki?

 Her insan farklılıklarıyla toplumun elzem bir unsurudur. Üstelik hayatı güzel kılan şeylerin başında bu farklılıklar gelir. Kim her gün aynı yemeği yâda her mevsim aynı meyveyi yemek ister. Kim tüm çiçeklerin aynı renk olmasından zevk alır. Kim etrafındaki tüm insanların aynı fiziksel görünüşlerden olmasını temenni eder. Ya da kim tüm insanların aynı tarz giyinip tek tipleşmesini, aynı etkilere hep aynı tepkide bulunmasını bekler. Kimsenin böyle bir dünyada yaşamayı istemeyeceği aşikâr olmakla birlikte,  böyle bir dünya da yoktur zaten.

İnsanoğlu için bir zenginlik olan bu farklılıkların her biri, toplumsal hayatın temel dinamikleridir. Karşılıklı yardımlaşmaya ve ilerlemeye vesiledir. İnsanlar bu özellikleriyle birbirlerinin eksiklerini tamamlar. Hayatı tekdüze olmaktan çıkarır. İnsanları özel kılan etkenlerin başında da farklılıklar gelmektedir. Charles Bukowski ‘’Hangi çiçek diğerini sarı açtı diye ayıplar. Hangi  kuş farklı ötünce diğerine yasak koyar..’’ diyerek farklılıklar konusuna dikkatleri çekmiştir.

 Hayatın özünde farklılık vardır, ayrılık yoktur. Hatta benzerlikler, hor görülen farklılıklardan kat kat daha fazladır. Hiçbir insan doğacağı topraklardan tutun,  dinini, dilini ırkını ve ten rengini seçme imkânına sahip değildir. Bu nedenle bu fıtri farklılıklar bir ayrışma nedeni ve dayatma unsuru olmamalıdır. Her biri hayatın tatlı bir enstrümanı olarak kabul edilmeli ve bunlara karşı hoşgörülü olunmalıdır.

Hiç bir insanın kendisinden farklı olanı hor görmeye hakkı yoktur. Bu konuda Mehmet Murat Ildan’ın  ‘’Başkalarına karşı üstün değilsin ve başkaları da sana karşı üstün değil. Sen başkalarından sadece farklısın ve başkaları da senden sadece farklı! ‘’ cümlesi durumu gayet net bir  şekilde özetler. Hatta bazen farklılıklar insanları birbirine daha da yaklaştırır. Heracleitus konuyla ilgili şöyle der ; ‘’En iyi uyum farklılıklardan çıkar ‘’ . Bundan ötürü, birbirinden farklı olanların benzeyen yanları görmeye karşı olan çaba, birbirine benzeyenlerin de farklı yanları içinde gösterilmelidir. Kültürlerin beşiği olan ülkemizde buna şiddetle ihtiyaç vardır.

Haddi aşan genellemeler  yapma ve insanları önyargısal  bir bakışla kategorize etme, farklılıklara düşman olan bir  toplumun en bariz  refleksleridir. Onlar belirledikleri kriterlere göre herkesin "normal’’  ve  sıradan(!) olduğu   toplum istemektedirler.. “Büyük balık küçük balığı yutar”  düşüncesine sahip niceliksel çoğunluklarda, fırsat bu fırsat diyerek farklı olanlara hücum etmektedir. Kibirli ve çirkefleşmiş bu zihniyetlerin her zamanki niyeti, farklılıkları bahane ederek toplumun birliğine ve huzuruna karşı taarruza geçmektir. Oysa ki gri rengin her yere hakim olması kadar saçma bir istek olamaz.

Farklılıklardan çekinmeye ve korkmaya gerek yoktur. Önemli olan bu kozmopolit yapı içindeki ihtilafları bir gerginlik ve ayrıştırma sebebi yapmamak ve kavgaya dönüştürmemektir. Bu noktadan hareketle, buluşulan ortak paydaların sayısı artırılmalıdır.  Farklı olanı asimile etmeden, sataşma ortamına girmeden, onların yan yana durabilmesi sağlanmalıdır. Çünkü , "ille de beyaz" diyen bir kalabalıkla "ille de siyah" diyen bir kalabalık toplumu kutuplaştırır. Bu hal toplumun birliğine ve beraberliğine hem kısa hem de uzun vadede ağır darbeler aldırır. Ahengi bozar ve gökkuşağındaki renkleri küstürür.

 Günümüzde adeta dillere pelesenk olan ’’Farklılıklar bizim zenginliğimizdir’’  ifadesi ardında durulması gereken bir iddialı söylemdir. Böyle bir ifadeyi dile getirip ardından hiçbir şey yapmadan beklemek bir zenginlik oluşturmaz. Bu Sloganik tekerleme ile yol alınamaz. Bu gerçeğe rağmen,  içi boşaltılarak durmadan tekrarlanan bu cümle sosyo-ekonomik ve politik hayatta pek ete kemiğe büründürülmüyor. Aksine farklılıklar  ‘’ötekileştirilerek’’ kenara itilmeye ve üzerinden rantlar sağlanmaya çalışılıyor. Bireyler bir taraftan, örnek gösterilen diğerlerine benzemeye, onlarla bütünleşip, onlar gibi olmaya ve onlardan geri ya da aşağıda kalmamaya uğraşırken; diğer yandan da onlardan farklılaşmaya, onlarla aynı olmamaya çabalıyor. Medyanın reklamları dahi farklılıkları aşarak benzerlikler üzerinden fonksiyonunu icra ediyor. Reklamlarda kullanılan ‘’ annenizin kurabiyesi, köyünüzün yoğurdu, şehrinizin insanı..vs’’ diyerek  topluma benzerlikleri satıyor.

 Farklılıkların kavgaya değil de zenginliğe sebep olabilmesinin yolu onları reddetmek değil kabul etmekten geçmektedir.  Bu durum her zaman hayra yorulmamalıdır diyenlerde vardır. Elbette ki farklılıklar bazen zenginlik değil basiretsizlik ve acizliktir. O da şudur ki, kimilerinin lüks bir lokantada bir akşam yeğeni 600 ytl ye yerken, diğerlerinin o parayla 4 kişi geçinmeye çalışmasıdır. İşte asıl ayıplanacak ve utanılacak farklılık budur!

Bu yazı toplam 30218 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum