Fatura Borcu Olanlar Dikkat! Elektrik ve Doğalgazınız Kesilebilir!

Doğalgaz ve elektrik faturalarında normalleşmeye az bir zaman kaldı.

62499
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerjide Normalleşme 1 Temmuz’da Başlıyor

Elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından yeni tip koronavirüs salgını döneminde 1.000 liranın altında fatura borcu olan iş yerlerinin gazının ve elektriğinin kesilmemesi uygulamasına gidilmişti. Enerji alanında normalleşme uygulamasına 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren geçilecek. Bu tarihten başlamak üzere fatura okumalarında ve fatura tahsilatlarında uygulanan mevzuatta salgın döneminden öncesine dönülecek. Bu durumda fatura borcu olan iş yerlerinin elektriklerinin ve gazlarının kesilmesi gündeme gelecek.

Salgın Sürecinde Kesme İşlemi Uygulanmadı

Türkiye’de koronavirüs salgınında alınan önlemlerdeki normalleşme adımları 1 Haziran 2020’de başladı. Salgın döneminde borcunu ödeyemeyen abonelere karşı esnek bir tutum sergileyen elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri eski uygulamalarına 1 Temmuz tarihinde dönecekler. Bu süreçte 1.000 liranın altında borcu bulunan iş yeri aboneliklerine kesme işlemi uygulanmadı. Ancak 1 Temmuz’dan itibaren bu abonelerin gazları ve elektrikleri kesilebilir. Enerji sektörü temsilcileri salgın döneminde fatura tahsilat rakamlarında düşüşler yaşadıklarını, normalleşmeye geçildikten sonra tahsilat ve tahakkuk işlemlerini artıracaklarını bildiriyorlar. Türkiye’deki normalleşme adımlarının ekonomiye katkı sağlayacağını ve fatura ödemelerinin de artacağını belirtiyorlar.

Doğalgaz ve Elektrik Alacakları Birikti

2020 yılının ocak ayının başından, nisan ayının sonuna kadar olan dönemde doğalgaz dağıtım şirketlerinin abonelerin borçlarından doğan 795 milyon lira alacağı bulunuyor. Bu rakamın 569.3 milyon liralık bölümünü konut abonelikleri oluşturuyor. Nisan ayında doğalgazda yapılan tahsilat rakamı ise İGDAŞ dahil olmamak üzere 359 milyon lira olarak açıklanıyor.

Salgın döneminde elektrikte tahsilatların yüzde 10 düzeyinde gerilediği bildiriliyor. Türkiye genelinde 21 farklı elektrik dağıtım bölgesi bulunduğundan net bir rakam verilemiyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!