1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Fazla Mesaide Ücret Yerine İzin Kullanılabilir Mi?
Fazla Mesaide Ücret Yerine İzin Kullanılabilir Mi?

Fazla Mesaide Ücret Yerine İzin Kullanılabilir Mi?

İş Kanunu’nda normal çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmiştir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Bu süreyi aşan çalışma bölümleri fazla çalışma (mesai) olarak değerlendirilmektedir. İş sözleşmesinde haftalık çalışma süresi 45 saatten az olarak belirlenmişse eğer, belirlenen sürenin de geçilmesi fazla mesai olarak değerlendirilmektedir.

İşçiye fazla mesai ücreti olarak saat başı ödenen ücretin yüzde 50 fazlasının ödenmesi gerekmektedir. Fazla sürelerle çalışan işçiye ise normal ücretin yüzde 25 fazlasının ödenmesi gerekmektedir. Bunlardan hareketle fazla çalışma sürelerini işçi izin olarak kullanabilme hakkına sahiptir.

İşçi mesaide geçirdiği her bir saat için 1 saat 30 dakika, fazla çalışmada geçirdiği her bir saat içinde 1 saat 15 dakikayı işverininden kendisine serbest zaman olarak vermesini isteme hakkına sahiptir. Kanunda ücret yerine izin kullanma isteği tamamen işçiye bırakılmıştır ve yönetmelikte izin için işverene yazılı bir belge sunulması zorunluluğu getirilmiştir.

İşverene önceden yazılı bir şekilde bildirilen serbest zamanı, işin ve iş yerinin gereklerine uymak koşuluyla işçi istediği zaman kullanabilir. İşçinin kullanmış olduğu bu serbest zaman için maaşından kesinti yapılamaz. Serbest zaman tatil günleri içinde kullandırılamaz, zamanın iş günleri içinde kullanılması gerekmektedir.

Fazla Mesai Yaptırılamayacak İşler Nelerdir?

Yargıtay kararlarında çalışma süresi günlük 11 saat olarak belirlenmiştir. Bu çalışma süresinin aşılması durumunda fazla mesai kapsamına girilmektedir. Fazla mesai konusunda ise İş Kanunu’nda bazı sınırlamalar bulunmaktadır.

Aşağıdaki iş gruplarının fazla mesai yapması kanunen yasaklanmıştır;

  • Sağlık Kurallarından Dolayı Günde Maksimum 7.5 Saat Çalışılması Gereken İşler

Cıva, cam, çinko, arsenik, kurşun gibi maddelerin solunumu nedeniyle işçiye zarar verebilecek olan iş grupları,

  • Gece Çalışması

Çalışma süresinin bir kısmı ya da yarısından fazlası geceye denk gelen işçiye fazla mesai yaptırılması yasaklanmıştır.

  • Kablo Döşemesi, Kanalizasyon, Tünel İnşaatı, Maden Ocakları Çalışanları

Kablo döşenmesi, kanalizasyon, tünel inşaatı, maden ocakları gibi işlerini yer altında gerçekleştiren işçilerin fazla mesai yapması kanunen yasaklanmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta işin yer altında yapılıyor olmasıdır. Aynı iş kollarının yer üstünde devam eden çalışmalarında fazla mesai uygulanabilir.

Fazla Mesai Yaptırılamayacak İşçiler

Aşağıda yer alan çalışanlara fazla mesai yaptırılması kanunen yasaklanmıştır.

  • Hamile, yeni doğum yapmış ve çocuk emziren çalışanlara fazla mesai yaptırılamaz, kadın işçinin kendisini ve çocuğunu koruması için fazla mesai yapması yasaklanmıştır,
  • 18 yaşın altındaki çalışanlara fazla mesai yaptırılamaz, çalışanın yaşı yargı kararı ya da evlenme nedeniyle büyütülmüş olsa bile fazla mesai yaptırılamaz,
  • Kısmı süreli iş sözleşmesi ile çalışanlara işçilere fazla mesai yaptırılamaz,
  • Sağlık şartlarından dolayı fazla mesai yapamayacak olan işçiye, bu durumu hekim raporu ile belgelemesi durumunda fazla mesai yaptırılamaz.

Bir sene içerisinde maksimum mesai 270 saattir. Bu süreye ulaşmış olan işçiye daha fazla mesai yaptırılamaz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.