FETÖ’cü memurlar emekli olabilecek mi?

FETÖ’cü memurlar için prim ödeme uygulamasında değişlik yapıldı, SGK emeklilik keseneklerini yüzde 50 düşürdü. Memuriyetten çıkartılanlar da emekli olamayacaklar.

23364
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FETÖ’cü memurlara bir kötü haberde Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) geldi. FETÖ’cü memurlar için prim ödeme uygulamasında değişlik yapıldı, SGK emeklilik keseneklerini yüzde 50 düşürdü. Memuriyetten çıkartılanlar da emekli olamayacaklar. Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısı olduğu için görevden uzaklaştırılan, memuriyetten atılan ya da açığa alınan kamu çalışanlarının emeklilik işlemlerinde de değişiklik yapılıyor. FETÖ’cü memurlar yıpranmadan yararlanarak erken emekli olamayacaklar.

Haklarında soruşturma başlatılan memurlar için idari ve adli karar verilene kadar prim ve yıpranmalarının nasıl uygulanacağını SGK tarafından açıklandı. Yıpranma kapsamında özellikle Emniyet ve TSK mensupları için her yıl 90 gün veriliyor. Böylece 10 yıl çalışan bir kamu görevlisi için fiili hizmet zammı 2.5 yıl oluyor. Yönetmelik değişikliği ile bu haktan sadece görev başındakilerin yararlanacağını belirterek böylece, açığa alınanların faydalanamayacağını hükme bağlanmış oldu.

Memur ve diğer kamu personelinden açığa alınan ve kurumlarınca açık aylığı ödenmeye başlananların, bu aylıklarının ödenmeye başladığı tarihi takip eden aydan itibaren emekli keseneği ve kurum karşılıkları yüzde 50 oranında ödenecek. Yani memurların ileride emekliliklerini etkileyecek primler yarı yarıya yatırılmış olacak. Fiili hizmet zammından yararlanacak TSK ve Emniyet personeli için de yüzde 50 oranında yararlanma şartı konuldu. Fakat bu personelin yıpranmadan yararlanabilmeleri için mutlaka görev başında olmaları gerekiyor. Dolayısıyla açıkta ya da başka kurumlarda olanlar bu yüzde 50’den de yararlanamayacaklar.  

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!