FETÖ’cü memurlar pişmanlık yasasından faydalanabilir

Cumhuriyet Başsavcısı, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz hain girişimden dolayı pişmanlık duyup örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlisi ve vatandaşlar için Türk Ceza Kanununun 221. maddesinde etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde işlem yapılacağını açıkladı.

23473
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Başsavcısı Topuz, FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz tarihinde hain girişimden dolayı pişmanlık duyup örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlisi ve vatandaşlar için Türk Ceza Kanununun 221. maddesinde etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde işlem yapılacağını belirtti. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, milletin feraseti, emniyet kuvvetlerinin ve diğer tüm kamu kurumlarının fedakarca canı pahasına mücadelesi ile söz konusu girişimin bertaraf edildiğini ve bu girişimle ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarınca soruşturmalar yürütüldüğünü bildirdi.

Topuz, soruşturmalar iki ana hat üzerinden yürütüldüğünü açıkladı. Bunlardan birincisinin darbe teşebbüsüne iştirak edenlerle ilgili olup Türk Ceza Kanununun 309. ve devamı maddeler kapsamında değerlendirildiğini ifade etti. Diğer soruşturmaların ise söz konusu darbe teşebbüsü ile iltisakı belirlenememiş olmakla birlikte yasadışı FETÖ/PDY terör örgütü üyelerine yönelik olduğunu belirten Topuz, bu soruşturmaların Türk Ceza Kanununun 314/2 maddesi kapsamında yürütüldüğünü söyledi. Başsavcı Topuz, özellikle Türk Ceza Kanununun 314. maddesi kapsamında silahlı örgüt suçları ile ilgili olarak etkin pişmanlık hükümlerinin kamuoyuna duyurulmasında fayda olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet Başsavcısı Topuz, pişmanlık yasasıyla ilgili “FETÖ/PDY’nin 15-16 Temmuz’da gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı pişmanlık duyup örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlisi ve vatandaşlar için Türk Ceza Kanununun 221. maddesinde etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde işlem yapılacaktır. Buna göre, etkin pişmanlığın uygulamasında kendiliğinden örgütten ayrılarak teslim olan failin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suç işleyip işlemediği araştırılmakta ve daha sonra hukuki durumları değerlendirilmektedir. Türk Ceza Kanununun 221. maddesi çerçevesinde pişmanlık duyan vatandaşlarımızın verdikleri bilgilerle pişmanlık duyduklarını göstererek örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağlamaları halinde aynı maddenin üçüncü fıkrası kapsamında haklarında cezaya hükmolunmayacaktır. Bu şekilde pişmanlık duyan ve Türk Ceza Kanununun 221. maddesinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız, Cumhuriyet Başsavcılığımıza veya kolluk birimlerine müracaat etmeleri halinde yardımcı olunacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!