FETÖ’cü memurlara ne yapılacak, açığa alınanların sayısı 67 bini geçti

667 sayılı KHK ile FETÖ ve diğer terör örgütleriyle ilişkisi tespit edilen kamu görevlileri hakkında neler yapılacak? Hangi memur nasıl atılacak?

23263
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hain darbe kalkışmasının ardından ilan edilen 3 aylık Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamınsa çıkarılan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile FETÖ’cü memur ve kamu personeline hangi yaptırımlar uygulanacak. 15 Temmuz’dan bu güne kadar kamuda açığa alınan personel sayısı 67 bini geçti. Bu sayının daha da artacağı tahmin ediliyor, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet yetkililerin yaptığı açıklamalar terör örgütleriyle ilişkisi tespit edilen kamu görevlilerine kesinlikle taviz verilmeyeceği yönünde.

KHK ile hangi memur hakkında nasıl bir işlem yapılacak? Kamu görevlilerinin memuriyetten çıkarılması nasıl olacak? 23 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 667 sayılı KHK’ye göre, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı (kavuşma, bitişme, birleşme) yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen hakkında işlem yapılacak.

Yargı mensupları nasıl görevden atılacak; Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun salt çoğunluğunca, Yargıtay daire başkanı ve üyeleri hakkında Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’nca, Danıştay daire başkanı ve üyeleri hakkında Danıştay Başkanlık Kurulu’nca, Hâkim ve savcılar hakkında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu’nca, Sayıştay meslek mensupları hakkında Sayıştay Başkanı’nın başkanlığında, başkan yardımcıları ile Sayıştay Başkanı tarafından belirlenecek bir daire başkanı ve bir üyeden oluşan komisyonca meslekte kalmalarının uygun olmadığına ve meslekten çıkarılmalarına karar verilebilecek.

Diğer memur ve kamu görevlileri nasıl atılacak; 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’na tabi personel, ilgili Kuvvet Komutanı’nın teklifi, Genelkurmay Başkanı’nın inhası, Milli Savunma Bakanı’nın onayı ile kamu görevinden atılır. 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu’na tabi personel Jandarma Genel Komutanı’nın teklifi, İçişleri Bakanı’nın onayı ile kamu görevinden atılır. 2692 sayılı Sahil Güvenlik Komutanlığı Kanunu’na tabi personel Sahil Güvenlik Komutanı’nın teklifi ve İçişleri Bakanı’nın onayı ile, Milli Savunma Bakanı’na bağlı personel ise (memur ve sözleşmeli personel dahil) Milli Savunma Bakanı’nın onayı ile kamu görevinden çıkarılır.

2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu’na tabi personel, Yükseköğretim Kurulu Başkanı’nın teklifi üzerine Yükseköğretim Kurulu’nun kararıyla atılabilir. Mahalli idareler personeli (her statüdeki personel dahil), valinin başkanlığında toplanan ve vali tarafından belirlenen kurulun teklifi üzerine İçişleri Bakanı’nın onayıyla kamu görevinden çıkarılır. Bir bakanlığa bağlı, ilgili veya ilişkili olmayan diğer kurumlarda her türlü kadro, pozisyon ve statüde (işçi dahil) istihdam edilen personel, birim amirinin teklifi üzerine atamaya yetkili amirin onayıyla kamu görevinden atılır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen personel ile diğer mevzuata tabi her türlü kadro, pozisyon ve statüde (işçi dahil) istihdam edilen personeller, ilgili kurum veya kuruluşun en üst yöneticisi başkanlığında bağlı, ilgili veya ilişkili bakan tarafından oluşturulan kurulun teklifi üzerine ilgisine göre ilgili bakan onayıyla kamu görevinden çıkarılabilecek. 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!