FETO/PDY soruşturmasında açığa alınacak memurlarda aranan 10 kriter

Kamu kurum ve kuruluşlarında FETO/PDY bağlantılı memur ve kamu çalışanlarının tasfiyesi başladı. Görevine son verilecek ve açığa alınacaklarda 10 kriter belirlendi.

23248
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilindiği üzere 15 Temmuz 2016 tarihinde Fethullahçı terör örgütü mensuplarınca Türkiye Cumhuriyetine darbe girişiminde bulundu. Türkiye’mize, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Demokrasimize, Devletimize, Hükümetimize ve Hükümetimize alçakça ve haince yapılan bu girişim çok şükür Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan, şerefli asker/polis ve milletimizin ferasetiyle önlendi.

Yaklaşık 40 yıllık bir yapılanma içinde olduğu açıklanan FETÖ, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere Emniyet, İçişleri ve devletimizin değişik kamu kurum ve kuruluşlarına sızdığı ve Fethullahçı terör örgütüne hizmet ettiği belirlendi. Özellikle 17/25 Aralık sürecinden sonra artık resmen Fethullahçı terör örgütü FETÖ/PDY olarak ilan edildi.

15 Temmuz 2016 gecesi haince, vahşice ülkemize demokrasimize kasteden FETÖ/PDY mensubu yaklaşık 60 bin kamu çalışanın tasfiyesine başlandı. Bu kapsamda kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olan memurlar, kamu çalışanları, kamu işçileri, sözleşmeli personeller ve sağlık personellerinden FETÖ/PDY soruşturması kapsamında görevden almalar, açığa almalar, memuriyetten atılmalar belli kriterler ve suçun oluştuğu tespit edilmesi sonucu yapılacak.

HaberTürk’ün haberine göre, OHAL çerçevesinde tüm bakanlıklara tasfiye yetkisi verilecek ve bakanlıklarda oluşturulacak komisyonlarca 10 kritere göre karar verilip hazırlanan liste Bakanın onayı sonrasında tasfiye yapılacak.

Paralel Devlet Yapılanması PDY mensuplarının belirlenmesinde istihbarat birimlerinin ele geçirdiği özel yazışma programındaki paylaşımlar, sosyal medya paylaşımları, telefon konuşmaları, mesajların yanı sıra Bank Asya gibi ekonomik network’lar üzerinden yürütülen para trafiği içindeki isimler de değerlendiriliyor. Sendikalar, sivil toplum örgütü adı altındaki örgütlenmeler de dikkate alınacak.

HaberTürk’ün edindiği bilgiye göre 10 başlıkta oluşturulan kriterlerin büyük bölümüne uyanlar, “az riskli-riskli-çok riskli” olarak sınıflandırılıyor ve kriterlerin çoğunluğuna uyanlar hakkında her bakanlık işlem yapıyor. İşte o kriterler:

Bank Asya ve örgütün diğer şirketlerinin işlemleri taranıyor. Para faaliyetleri içinde olanlar ve örgütün finans kaynaklarına katkı sağlayanlar.

Yöneticileri PDY üyesi olan Aktif-Sen üyesi olarak açık tercih kullanan öğretmenler.

Aralarında özel şifreli yazışma programını kullananlar.

Bu örgütle organik bağlantılı ve ilişkili olan kişiler.

Kapsamlı sosyal medya taramasından çıkan sonuçlar.

Bulundukları görev yerinde 17/25 süreci öncesinde örgüt güçlüyken ve deşifre olmamışken PDY yararına çalışanlar.

Belli dönemlerde kritik görevlere inisiyatifle getirilenler.

Düzenli olarak örgütün STÖ adı altındaki toplantılarına katılanlar.

MİT ve emniyetin yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre çıkarılan risk tablosunda yer alanlar.

Hayatın olağan akışına uymayan şekilde terfi eden ve özel görevlere getirilenler.

17/25 Aralık sürecinde örgüte bağlılığını koruyup keskin şekilde faaliyetlerine katılanlar.

FETÖ üyesi şirketlerin normal olmayan işlemlerini yapanlar, onları koruyup kollayanlar.

Vergi denetimlerinde yasadışı faaliyetler ve örgüte ‘himmet’ adı altında para aktarılmasını sağlayanlar.

Yargıya, emniyete ve Maliye’ye özel olarak sızma girişiminde bulunanlar.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 sene önce

    Mymemur sen bu.haberi yaparken birkaç bakan belediye bașkani falan da ekleseydin hiç alakasi olmayan memurlari.birak da onlari.koyuver buraya ben yol göstereyim Bekir var melih var bülentçiğim var örnekler çogalabilir sen mahkemeyi kurmușsun bütün memurlari terör yapmișsin

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!