1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Final Sınavları Üniversitelerde Yapılmayacak!
Final Sınavları Üniversitelerde Yapılmayacak!

Final Sınavları Üniversitelerde Yapılmayacak!

Sağlık Bakanlığı tarafından YÖK’e gönderilen yazıyla uyarıda bulunuldu.

A+A-

Sağlık Bakanlığı YÖK’ü Uyardı

Sağlık Bakanlığı tarafından Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) bir yazı yollanarak bazı uyarılarda bulunuldu. Bakanlığın yazısında yeni tip koronavirüs covid-19 salgınından dolayı üniversitelerde düzenlenecek olan final sınavların üniversitelerde düzenlenmemesini, farklı yöntemler uygulanarak yapılmasını istedi. Türkiye’de devam eden koronavirüs salgını sebebiyle bir süredir eğitim ve öğretim uzaktan sürdürülüyor. İlköğretim ve ortaöğretimin yanı sıra üniversite öğrencileri de eğitimlerine uzaktan devam ediyor. Akademik yılın sonuna yaklaşılması nedeniyle final sınavlarının nasıl yapılacağı da merak konusuydu.

“Koronavirüs Salgını Hala Devam Ediyor”

Sağlık Bakanlığı Yükseköğretim Kurulu’na yolladığı yazılı uyarıyla final sınavlarının üniversitelerde yapılmaması gerektiğini bildirdi. Final sınavları için alternatif yöntemlere başvurulmasını, okullarda yüz yüze yapılmamasını istedi. Bakanlık yazıda dünyada ve Türkiye’de sürmekte olan koronavirüs salgınının halen devam etmekte olduğunu, salgınla mücadelenin ülkemizde her alanda sürdüğünü, kontrol altına almak için devletin her kurumunun üst düzey çaba harcadığını söyledi. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun yaptığı değerlendirmeler neticesinde bu dönemde toplu bir araya gelmelerin uygun olmadığına karar verildiği bildirildi.

“Öğrenci Hareketliliği Risk Oluşturur”

Sağlık Bakanlığı YÖK’e yolladığı uyarı yazısında finallerin şehirlerarası öğrenci hareketliliği sağlayacağı, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi anlamına geleceği, sosyal ortamlarda kalabalıklaşma olmasına yol açacağı belirtildi. Bakanlık bunun önemli bir risk oluşturacağının altını çizdi. 2019 – 2020 eğitim öğretim yılının hiçbir riske mahal vermeden tamamlanması gerektiğini belirten Bakanlık, YÖK’ün de daha önceden aldığı uzaktan eğitim kararına uygun şekilde devam etmesini, bu eğitim yılına dair diğer sınavlarla birlikte dönem sonunda düzenlenecek olan sınavların online ya da alternatif yöntemlerle düzenlenmesinin arz edildiği ifade edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.