Fizyoterapist Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Meslek seçimlerinde sık tercih edilen alanlardan biri de sağlıktır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

64731
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık alanında önemli bir yeri olan fizyoterepi son dönemlerle giderek öğrenci alımları artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. Özellikle çağımızın hareketsiz bırakan çalışma koşulları nedeniyle fizyoterapist olmaya rağbet de doğru orantılı artmaktadır. Ayrıca yaşlılar da pek çok küçük fizyoterapi hareketleriyle ağrılarını dindirmektedir.

Fizyoterapi Nedir?

Fizik tedavi de denir. Yaralanmadan, kas veya iskelet sistemindeki bozukluktan, sinirsel bir hasardan ve daha sayılabilecek birçok durum nedeniyle hareket yetenekleri bozulmuş kişilerin, ağrılı kişilerin ya da kuvvet kaybı yaşayan hastaların şikayetlerinin giderilmesinde fizyoterapi yöntemi kullanılır. Herhangi bir medikal araç ve cerrahi müdahale uygulanmadan vücudun kendi kendini onarabilmesini sağlayacak tedaviler uygulanmasıdır.

Aslında fizyoterapi hareketleri ile masaj teknikleri benzer özellikler gösterir.  En yaygını egzersiz yaptırmak olsa da elbette tek tedavi yöntemi bu değildir. Bunun yanında sıcak soğuk uygulamalar, ışık, cihaz uygulaması, elektro terapi ya da dalgalar da sorunun giderilmesinde kullanılabilmektedir.

Fizyoterapinin çıkışı 17. Yüzyıla kadar inmektedir. Temelleri İsveç’te bir kurumda masaj, egzersiz hareketlerinin yaptırılmaya başlanmasıyla atılmış oldu. Türkiye’de ise ilk kez 1961 yılında Prof. Dr. İhsan Doğramacı öncülüğünde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu’nun açılmasıyla fizyoterapistler yetiştirilmeye başlandı.

Fizyoterapist Nedir?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü diplomasına sahip olup fizyoterapi uygulamalarını gerçekleştirebilen kişilere denir. Bu kişilerin tanı koyma yetkisi yoktur. Yalnızca hekimin koyduğu tanı üzerinden gerekli tedavi yöntemini uygular. Bunun yanı sıra gerekli gördüğü durumlarda ek testler talep edebilir.

Fizyoterapistlerin Çalışma Alanları ve İmkanları Nelerdir?

Fizyoterapi günümüzün iyi gelir sağlayan meslek kapılarından biridir. Çalışma alanları çok geniştir. Hem devlette hem özelde çalışabilir hem de klinik açabilirler. Ayrıca çalışabilecekleri tek yer hastaneler değildir. Huzurevlerinde, kaplıcalarda, termal tesislerde, spor tesislerinde, fitness merkezlerinde, özel bakım merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde ve fizik tedavi ve rehabilite gerektirecek her türlü yerde çalışma imkanına sahip olabilirler. Bunun yanı sıra özel hasta alabilme imkanları da olduğu için aylık kazançları hayli yükselebilir. Örneğin sporcularla birebir çalışabildiği gibi, maç sırasında sahada da çalışabilir.

Seçtikleri bir alanda giderek uzmanlaşabilir. Örneğin; kadın sağlığı, gebelikte fizyoterapi, ortopedi, pediatri, nöroloji bunlardan bazılarıdır. Geniş bir yelpazeye sahip olan bu mesleği icra edenler meslek hayatlarını kendi kişisel eğilimlerine göre şekillendirebilirler.

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Fizyoterapist Nasıl Olunur?
Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Herhangi bir üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesinde 4 yıllık Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü lisans diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Bu bölüm MF-3 sınav türünden öğrenci almaktadır.

Çok Karıştırılan Meslekler: Fizyoterapist, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Teknikeri, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uzmanı

En çok karıştırılan bir diğer durumsa 2 yıllık meslek yüksekokullarındaki fizyoterapi bölümüdür. 2 yıllık fizyoterapi okuyanlar bu unvana sahip olamazlar, fizyoterapi ve rehabilitasyon teknikeri unvanına sahip olup bu şekilde iş bulabilirler. Bu meslek gruplarının bir altında yer aldıkları için çalıştıkları kurumlardaki fizyoterapiste göre daha düşük ücret almaları olasıdır.

Örneğin fizyoterapistler hastalar için egzersiz programları hazırlayabilirken, teknikerler hastane ortamında kullanılan aletlerin hastaya uygulanması gibi işlerden sorumludur.  Tekniker bulundurmayan kurumlarda teknikerin yaptığı bu gibi işlerden de sorumlu olabilmektedir.

Diğer karıştırılan meslek ise Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uzmanlığıdır.  Bu tıbbi bir bilim dalıdır. Yani bu mesleği yapacak kişiler 6 yıllık tıp eğitimini tamamlarlar ve ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girip 5 yılda da Fizyoterapi ve Rehabilitasyon konusunda uzmanlık kazanırlar.

Herkes Fizyoterapist Olabilir Mi, Sertifika ve Eğitim Programları Var Mı?

Sertifika ve Eğitim Programları Var Mı?
Sertifika ve Eğitim Programları Var Mı?

Sağlık sektörüne gönül verip bu alanda lisans diploması sahibi olmuş kişiler olabilir. Bu mesleğe girmeyi sağlayacak bir sertifika programı ve eğitim bulunmamaktadır. Ama fizyoterapist olmuş kişiler için seçtikleri ve uzmanlaşmak istedikleri alanlarda eğitim programları mevcuttur ve bunlara katılmaları iş başvuru süreçlerinde çok işlerine yarayacaktır.

Fizyoterapistler Kendi Kliniklerini Açabilirler Mi?

Özel hastalarının tedavileri için evlere gidebildiği gibi kendi kliniklerini de açabilmektedirler. Açtığı klinik özel kliniktir ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi yerine geçmediğini vurgulamakta fayda vardır.

İyi Bir Fizyoterapist Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Öncelikler bu meslekte iyi olabilmek için; geliştirilen yeni tedavi tekniklerini yakından takip etmelisiniz. Çağa ayak uydurup teknolojinin getirdiği gelişmiş cihazları tedavi yöntemlerinize dahil etmelisiniz.

Kendinizi daima beslemelisiniz. Çalışma hayatına atıldıktan sonra bile eğitim programlarını takip edebilir ve sempozyum, seminer gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

İyi bir iletişim kurmaya dikkat etmelisiniz. Hastanızın yanınızda rahat hissetmesini ve kendini iyi ifade edebilmesini sağlamalısınız.

Özellikle özel hasta alan fizyoterapistleri başarıya götüren en önemli adımlardan biri de tanınırlığıdır. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanarak ve belki de reklam yaptırarak görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Zaten işinizi iyi yapıyorsanız bir durum daha olduğunda ikinci kere tercih edilirsiniz ve insanların birbirine sizi tavsiye etmelerini sağlayabilirsiniz.

Fizyoterapistin Görevleri Nelerdir?

Fizyoterapistlerin genel bir ifadeyle; hastalık, engel, felç, yaşlanma vb. nedenlerle oluşan hareket bozukluları ve vücut fonksiyonu bozukluklarını düzelten, ağrı kontrolü yaparak ağrı azaltan ve gideren kişiler olması beklenir.

 • Bazı felç durumlarda hareket kabiliyetinin belli oranda ya da tamamen geri kazandırılması
 • Yaralanma, kırık, eklem ve kas zedelenmesi gibi durumlarda kas eklem tedavisi
 • Eklem rahatsızlıklarında oluşan ağrıların giderilmesi
 • Boyun kaslarına bağlı gerçekleşen baş ağrıları tedavisi
 • Ellerde uyuşmanın giderilmesi
 • Sinirsel rahatsızlıklara bağlı hareket bozuklukları tedavisi
 • Bel boyun fıtığı olanların ağrı tedavisi ve eğer uzuvlarda kuvvetsizleşme varsa tekrar güçlendirme

Fizyoterapi Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

 • Egzersiz: En yaygın olarak kullanılan kullanılan tedavi çeşididir diyebiliriz. Kas kuvvetlenmesi, duruş bozukluklarının giderilmesi gibi durumların tedavisi için egzersiz hareketlerinin uygulanmasıdır.
 • Termoterapi: Isı ile tedavidir. Dokuların çeşitli yöntemlerle ısıtılması ile uygulanır. Ödem gidericidir, kan akışını hızlandırır, tendon büyüme hızını yükseltir.
 • Manuel Terapi: Masaj teknikleriyle benzer örnekler taşıyan tedavi yöntemidir. Herhangi bir araç değil sadece eller kullanılır. Ağrıları giderici etkisi vardır.
 • Elektroterapi: İhtiyaca gerekli çeşitli voltajlarda elektrik akımı vererek ağrı azaltılması yöntemidir.  Ödem azaltır, kan dolaşımını hızlandırır.
 • Hidroterapi: Su kullanılarak yapılan tedavi çeşididir. Suyun hem ısı hem de basınç özelliklerinden yararlanılır.
 • Mekanoterapi:Bu yöntemde de çeşitli aletler kullanılır. Bel ve boyun çekme hareketleri yaptırılır.
 • Kriyoterapi: Soğuk kompres uygulamalardır.

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadardır?

Fizyoterapistlerin çalışma alanları çok geniştir bu nedenle maaşları da çalışılan yere göre epey değişkenlik göstermektedir. KPSS ile kamuda fizyoterapist olarak görev yapan kişilerin hizmet yıllarına göre maaşları 2020 itibariyle en düşük 4.535 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam hizmet yılına göre 5.171 TL’ye kadar yükselmektedir.

Bunun dışında özel sektöre bakacak olursak daha düşük maaşlarla karşılaşmak olasıdır. Asgari ücretle başlayabilmekle birlikte; deneyiminize, çalıştığınız kuruma ve pek çok değişkene göre maaşınız 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Fizyoterapistler için diğer bir kazanç sağlama olanağı özel hastalardır. Özel hastalar çoğunlukla seans ya da saat başına ücret öderler. Bu seans ücretiniz yine deneyiminiz ya da tanınırlığınız gibi farklı nedenlerle yükselip düşebilir. Ortalama bir seans ücreti 150 TL kadar olabilmektedir.

Ebe Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fizyoterapist Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!