1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Fizyoterapistler Mesleğini Yapamaz Noktasında
Fizyoterapistler Mesleğini Yapamaz Noktasında

Fizyoterapistler Mesleğini Yapamaz Noktasında

Türkiyedeki fizyoterapistler olumsuz sağlık politikaları nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşamakta ve mesleklerini icra edememe noktasına gelmiştir.

A+A-

Ülkemizde bulunan yaklaşık 10 bin fizyoterapist, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi mesleğini icra etmek istiyor. Ancak olumsuz sağlık politikaları nedeniyle fizyoterapistler hem mesleklerini icra etme konusunda hem de istihdam alanında ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.
          

Kanun ve yönetmelikte yer alan hukuki düzenlemelere rağmen fizyoterapistler farklı branş hekimleri ile çalışamamakta ve fizyoterapi programını planlayamamaktadır.

Dünyanın en saygın meslekleri arasında yer alan fizyoterapistlik mesleği maalesef ülkemizde yeterli değeri görmemekte ve sağlık politikaları nedeniyle suistimal edilmektedir.
        

Dünyanın diğer ülkelerinde hastaların fizyoterapiste direkt ulaşıp tedavi görme imkânı varken, ülkemizde bir hastanın fizyoterapiste direkt ulaşması maalesef imkânsızdır.

Ülkemizde fizyoterapistlerin lisans öğrenimleri sırasında aldıkları eğitim, her branş hastasına ayrı ayrı fizyoterapi programını uygulayacak ve planlayacak yeterliliği sağlamaktadır.1 Mayıs 2014 tarihinde yayımlanan genelge ile fizik tedavi kotasının düşürülmesi ile birlikte onlarca fizyoterapist işten çıkarıldı. Ülkemizde fizik tedavi ihtiyacı olan binlerce hastanın tedavisi, hastanelerdeki fizyoterapist yetersizliğinden dolayı aylarca aksamakta ve hastalar çok ciddi mağduriyetler yaşamaktadır.
   

Ülkemizde şuanda ciddi fizyoterapist ihtiyacı olduğundan, üniversitelerin bir çoğuna fizik tedavi ve rehabilitasyon/fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümleri açılmaktadır. Ancak ihtiyaç olmasına rağmen fizyoterapistler işten çıkarılma politikalarıyla karşı karşıya kalmıştır. Var olan sağlık politikalarının daralttığı istihdam alanı nedeniyle gelecek yıllarda fizyoterapistlerin ciddi sıkıntılar yaşayacağı aşikârdır.

6225 sayılı kanunun ek 13. Maddesinin b fıkrası ile ve 29007 sayılı resmi gazetede  yayımlanan yönetmeliğin ek 1/A sında yer alan  fizyoterapist tanımı yapılmıştır.Bu tanımlar doğrultusunda  Türkiye’deki fizyoterapistler olarak:


-Tanısı konmuş hastaların fizyoterapiye ihtiyacı olması halinde ilgili branş doktoru (ortopedi, nöroloji, göğüs hastalıkları uzmanı,plastik cerrah..vs.) hastayı direkt fizyoterapiste gönderebilmelidir.


-Fizyoterapiste gelen tanısı konmuş hastaların fizyoterapi programı fizyoterapistler tarafından belirlenmelidir.


-Fizik tedavinin baş mimarı olan fizyoterapistler yaptıkları tedavilerin altına imza atmak ve tedavi sorumluluğunu resmi olarak üstlenmek istemektedir.


-Fizyoterapistler farklı branş hekimleri ile yaptığı tedavi hizmetlerinin SGK tarafından faturalandırılması istiyor.
     

Türkiye de çalışan fizyoterapistler olarak mesleki haklarımızın ve yetkilerimizin iyileştirilmesi için çeşitli platformda sorunlarımızı dile getirmeye çalışmakta ve mücadele etmekteyiz ve bu mücadelemiz olumlu sonuçlanıncaya kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz.

                                                                                                      Fizyoterapist

                                                                                                  Zekeriya Kalkan 

Fizyoterapist Görevleri Nelerdir? 22 Mayıs 2014 Resmi Gazete Yeni Yönetmelik

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.