Flaş Açıklamalar Geldi! Hac Ziyaretleri İptal Edildi!

Suudi Arabistan tarafından bu yılki hac ibadeti ile ilgili bir son dakika açıklaması yapıldı.

63283
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hac Ziyaretleri İptal Edildi

Suudi Arabistan yeni tip koronavirüs covid-19 salgınından dolayı 2020 yılında hac ibadeti için yurtdışından gelen hacı adaylarını kabul etmeyeceğini açıkladı. Sadece kendi ülke sınırları içinde yaşayanlara izin verileceğini duyurdu. Bu açıklamadan sonra Diyanet İşler Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’tan da bir açıklama geldi. Ali Erbaş, Suudi Arabistan tarafından yapılan hac açıklamasına değindi. 2020 yılı için çekilen kura neticesinde hacca gitmeye hak kazanan kişilerin kura haklarının korunacağını bildirdi.

Suudi Arabistan’ın Açıklaması

Suudi Arabistan açıklamasında salgından dolayı bu yıl hac ziyaretlerinin sadece ülkede yaşayanlar bazında olacağını, yurtdışından gelecek hacı adaylarını kabul etmeyeceklerini açıkladı. Açıklama Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından yazılı olarak yapıldı. Dünyada koronavirüs salgınının 180’den çok ülkede görüldüğünden, henüz hastalıktan koruyacak bir aşı veya ilacın bulunmadığından, hac ibadeti sırasında sosyal mesafenin korunmasının zor olduğundan bahsedildi. Kalabalık ortamların ve ülkeler arası ulaşımın hala riskli olduğu, bu nedenle yurtdışından gelecek hacı adaylarını kabul etmeyecekleri, daha önce umre ziyaretlerini iptal ettiklerini ve bunun Müslüman ülkeler tarafından anlayışla karşılandığını belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı’nın Açıklaması

Bu açıklamadan sonra Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak 2020 yılında kurada adı çıkarak hacca gitmeye hak kazanan vatandaşların bu haklarının saklı tutulacağını haber verdi. Ali Erbaş, konuyla ilgili ayrıntılı açıklamanın Diyanet işleri Başkanlığı tarafından yapılacağını ve kamuoyunun bilgilendirileceğini de aynı paylaşımda belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!