1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. Flaş Karar! İstanbul’da Toplu Ulaşıma Yeni Düzenleme!
Flaş Karar! İstanbul’da Toplu Ulaşıma Yeni Düzenleme!

Flaş Karar! İstanbul’da Toplu Ulaşıma Yeni Düzenleme!

İstanbul Valiliği tarafından yapılan bir son dakika açıklamasıyla toplu ulaşıma yeni düzenlemelerin getirildiği bildirildi.

A+A-

Toplu Taşımada Geçerli Yeni Kararlar Açıklandı

İstanbul Valiliği tarafından toplu ulaşım ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında Metrobüs ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarında geçerli yeni kurallar bildirildi. Valiliğin açıklamasına göre Metrobüs ve otobüs gibi araçlarda bundan böyle ayakta yolcu alınabilecek. Ayakta yolcuların aracın toplam kapasitesinin üçte biri oranında olacak. Metro ve diğer raylı sistem araçlarda aracın kapasitesinin yüzde 50’sine kadar yolcu taşınabilecek. Ayrıca şehir hatları vapurlarında ve deniz motorlarında ayakta yolcu alınmayacak. Sadece oturma kapasitesinin tamamı kadar yolcuyla seferler gerçekleştirilecek.

Bugün Toplantı Düzenlendi

Bugün İstanbul İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıya İstanbul Valisi ali Yerlikaya başkanlık etti. Ayrıca İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Toplu Ulaşım bilim Kurulu ve Ulaşım Destek Komisyonu Üyeleri ile İstanbul Valisi yardımcıları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İETT, İl Hıfzıssıhha Meclisi Üyeleri ve Metro İstanbul yetkilileri de toplantıda hazır bulundu.

Toplantıda Hangi Kararlar Alındı?

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada bildirilen yeni düzenlemelere ait kararlar aşağıdaki şekildedir.

 • Değişik nitelikli ve özellikli tüm araçlarda toplam yolcu kapasitesi ile ilgili sosyal mesafe kurallarına uyulacak
 • Ayakta yolcu taşımakta olan Metrobüs, otobüs gibi toplu taşıma araçlarında oturan yolcu sayısı kadar (karşılıklı oturmamak, çapraz oturmak ve dörtlü koltuklarda iki koltuk boş kalmak kaydıyla) ve ayakta yolcu kapasitesinin üçte biri kadar yolcu taşınacak
 • Ayakta taşınan yolcuların sosyal mesafeyi korumaları için zemine etiketler yapıştırılacak.
 • Aracın belirtilen kapasitelerde dolması durumunda sürücü tarafından yolcu alınmayacak
 • Israrla araca binmek isteyen yolcular sürücü tarafından emniyet görevlilerine bildirilecek
 • Metro ve diğer raylı sistem araçlarda oturan yolcu kapasitesinin tamamı ve ayakta yolcu kapasitesinin yarısı kadar yolcu taşınacak
 • Şehir hatları vapurlarında ve toplu taşıma yapan deniz motorlarında sadece oturan yolcu kapasitesi kadar yolcu taşınacak
 • Araçlara maskesiz yolcu alınmayacak
 • Tüm araçların içinde sıvı el dezenfektanı bulunacak
 • Araçların tamamı seferden önce, seferden sonra ve gerekmesi halinde sefer aralarında dezenfekte edilecek
 • Duraklarda sosyal mesafenin korunması amacıyla sosyal mesafe işaretlemeleri yapılacak
 • Belirtilen kurallara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi uyarınca idari para cezası kesilecek, hakkında işlem yapılacak, Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi uyarınca adli işlem başlatılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.