1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fransa’ya Tepkiler Büyüyor
Fransa’ya Tepkiler Büyüyor

Fransa’ya Tepkiler Büyüyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İslam karşıtı açıklamalarından dolayı Arap dünyasında Fransa tepkisi büyüyor. Fransız ürünleri boykot çağrısı yapılıyor.

A+A-

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İslam dünyasını hedef alan açıklamalarının ardından Arap dünyasında Fransa’ya seyahate karşı boykot ve Fransız ürünlerinin boykot edilmesi yönünde çağrılar giderek yükseliyor.

Mısır’da El-Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib açıklamasında, İslam’ın politik bir çatışmaya sürüklendiği ve Peygamber’e karşı kaos yaratma konusunda planlı bir kampanyaya tanık olunduğunu belirtti. Tayyip ayrıca fikir özgürlüğü adı altında çatışmaların alevlendirilmemesi çağrısını da yineledi.

Buna ek olarak Türkiye’de yaşayan Mısırlılar da Fransa’nın sergilediği bu tavırların ifade özgürlüğü adı altında Peygamber’e hakaret niteliği taşıdığını belirtti. Fransız ürünlerine ve Fransa’ya seyahat konusunda boykot çağrısında bulundu.

Fransa Özür Dilesin

Ürdün’deki Müslüman Kardeşler Cemaati (İhvan) yaptığı açıklamada İslam dinine karşı gerçekleştirilen bir saldırının arkasında çekememezlik ve ırkçılık yattığını belirtti.

Fransa’nın bu saldırgan söylemler ile yalnızca halklar arasındaki nefereti körüklediğini belirteren Ürdün İhvan’ı, hakaretlerden ötürü Fransa’nın İslam dünyasından özür dilemesi gerektiğini ifade etti.

Gazze’deki Evkaf Bakanlığından yapılan açıklamada da Fransa’daki saldırı kampanyasının Müslümanların duygusuna saygısının olmadığını vurguladı. Bakanlık, İslam ülkelerindeki hükümetlerine çağrı yaparak Fransız hükümetine karşı açık bir tavır takınılması gerektiğini ve Müslümanların Fransız mallarını boykot etmesi gerektiğini söyledi.

Kırmızı Çizgi

Filistin İslami Cihad Hareketi’nden gelen açıklamada tüm dünyanın İslam’a ve Peygamber’e yapılan bu saldırının kırmızı çizgi olduğunu bilmeli ifadeleri kullanıldı. Bu konuda sessiz kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.