Gazeteci Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Günümüzde, gerek yaşattığı zorluklar gerekse de heyecanı ve aksiyonu ile gazetecilik mesleği, birçok gencin hayalini süsleyen bir gerçektir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63566
Daha Fazla Göster

Gazeteci Nedir?

Gazeteci Nedir?
Gazeteci Nedir?

Gazeteci, haber toplama, yazı yazma ve ürettikleri haberleri halka tarafsız, etik kurallara uygun bir biçimde aktarmakla yükümlü olan kişilerdir. Hakları garanti altına alınmış olan gazeteciler, etik kurallara uygun bir şekilde haber yapmak zorundadırlar. Birçok farklı sektörle bağlantılı olarak çalışma imkanı elde eden gazeteciler, geniş bir iş ağına sahiptir. Kendi içerisinde çeşitli kategorilere ayrılmış olan iş kolları ile üniversite eğitimi almaları ile beraber net bir alan seçimi yapılabilmektedir. Günümüzde bilgi ihtiyacının maksimum seviyelere ulaştığı bilinirken, bu ihtiyacı karşılayan en yegane meslek kolu gazeteciliktir. Gazeteciler, oldukça zor mesleklerden biri konumunda, emek isteyen ve bir o kadar da keyifli olan bir meslektir. Haberleri doğru bir şekilde aktaran, halkı bilgilendiren bu iş kolunun yükümlülüklerini yerine getirmek isteyen onlarca farklı aday bulunmaktadır.

Gazeteci Nasıl Olunur?

Gazeteci Nasıl Olunur?
Gazeteci Nasıl Olunur?

Öncelikli olarak gazetecilik mesleğini icra etmek isteyen kişilerin minimum üniversite mezunu olması şarttır. Fakat elbette ki üniversite eğitimi almayıp da farklı bölüm ve eğitim seviyelerinden mezun olan kişiler de bu mesleği yapabilmektedir. Gazetecilik için, temel lise eğitiminin ardından üniversite sınavına girilmesi gerekmektedir. Üniversite sınavında alınan puan ile beraber, üniversitelerdeki İletişim Fakültelerinde bulunan Gazetecilik bölümüne tercih yapılabilmektedir.

Gazetecilik bölümünde eğitim, Türkiye’nin pek çok farklı üniversitesinde 4 yıllık süreçte verilmektedir. Gazetecilik bölümünün yanı sıra Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü de, iletişim fakülteleri bünyesinde yer alan bir daldır.

Birçok üniversite, öğrencilerin yaz aylarında staj yapmasını mümkün kılar. Böylelikle, öğrenciler gazeteci olma hayali kurarken bir yandan da staj yaparak mesleği daha yakından tanıma fırsatı elde ederler. Bu nedenle üniversitelerde staj dönemi tecrübe kazanmak açısından son derece önemlidir.

Gazetecilik uzaktan bakıldığı zaman kolay gibi görünebilmektedir. Fakat işin içine girildiği zaman oldukça meşakkatli bir yol adayları beklemektedir. Alt seviyelerde çalışmaya başlayarak, yıllar geçtikçe sektör içerisinde ve çalışılan yerde yükselmek mümkündür. Böylelikle, büyük bir emek vererek mevkii ve maaş artışı yaşanabilmektedir.

İyi Bir Gazeteci Ne Yapmalı?

İyi Bir Gazeteci Ne Yapmalı?
İyi Bir Gazeteci Ne Yapmalı?

Gazetecilik mesleğini icra etmek isteyen kişilerin birtakım kişisel özelliklere sahip olması şarttır. Bu anlamda da çeşitli yeterlilikler ile beraber bahsi geçen kişisel nitelikler, kendilerinin ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

 • Bu mesleği yapmak isteyenler her şeyden önce meraklı olmalıdır. Çeşitli basın toplantılarında, açıklamalarda veya toplantılarda, diğer kişilerin aklına gelmeyen soruları sormak ve bu sayede dikkat çekmek her zaman için artı değer katabilir. İnsanların bilinmeyeni merak ettiği günümüzde, bu bilinmeyeni herkesten önce fark ederek büyük bir avantaj sağlama şansı yakalayabilirsiniz. Can alıcı ve vurucu sorular bu mesleğin en büyük şifresidir.
 • Gazetecilik, bir yandan da yanlış anlaşılmalara son derece müsait bir meslektir. Gazeteciler, karşısındaki kişiye hitap ederken ses tonunu, vurgularını ve soruların netliğini çok iyi ayarlamalıdır. Aksi takdirde yanlış anlamalar sonucunda birçok farklı problem ile karşı karşıya kalınabilir.
 • Gazeteci her zaman için tarafsız olmalıdır. Fikir beyan edenleri şeffaf bir şekilde inceleyerek, söylemlerini tarafsızlık ilkesine bağlı olarak kaleme almalıdır. Aksi takdirde, gazeteciler tarafsızlığını kaybeder. Tarafsızlık hissi röportaj, görüşme veya farklı bir sebeple gerçekleştirilen konuşmalarda karşı tarafa net bir biçimde hissettirilmelidir.
 • Gazeteciler ilgi duydukları alanda kendilerini mutlaka geliştirmelidir. Kendilerini geliştiren gazeteciler, toplum içerisinde her zaman için daha fazla dikkat çeker. Bir basın toplantısında sorulan tek bir soru bütün akışı değiştirebilir. Bu nedenle gazeteciler en can alıcı sorular için kendilerini ilgi duydukları yerlerde mutlaka geliştirmelidir.
 • Gazeteciler cesur olmalıdır. Özellikle savaş muhabirliği yapan gazeteciler, olayların tam ortasında bilgi aktarımı yaparken herhangi bir şekilde korku hissetmemelidir. Halka en net bilgileri, en tarafsız halleri ile aktararak dikkatleri üzerine çekmeyi başarabilmelidir.
 • Eleştiriye açık olmak, gazetecilik mesleğinin en kilit noktalarından biridir. Eleştiriye kapalı bir bireye dokunmayı istemek, fakat buna rağmen kendisine yapılan eleştirileri görmezden gelmek tutarlı bir davranış değildir. Bu nedenle de gazeteciler en güncel haberleri en tarafsız biçimleri ile aktarırken aynı zamanda eleştiriye de açık olmalıdır.
 • Yabancı dil bilmek bu meslekte her zaman için artı değer katan bir şeydir. Gazetecilik mesleğini yaparken yabancı dil diğer başvuru yapan adaylara göre kişiyi birkaç adım öne çıkarır.
 • Gazetecilikte en önemli ilkelerden biri kaynak problemidir. Bir haberin doğruluğunu en az 3 görgü tanığından doğrulamadan, haberi paylaşmak etik ilkelere aykırıdır.

Gazeteci Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Gazeteci Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler
Gazeteci Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Gazetecilik mesleği, her ne kadar değerli bir meslek olsa da son derece büyük zorluklar da barındırmaktadır. Bununla beraber kişisel yeterlilikler de bu mesleği yapabilmek adına son derece önemlidir.

 • Özellikle muhabir ve kameramanlar için, vücut dengesi son derece önemlidir. Çünkü ülkeyi ilgilendiren pek çok konuda haber yapılabilir. Bu nedenle de, kamera önünde ve arkasında verilen tepkilere dikkat etmek şarttır.
 • Gazeteciler iyi bir diksiyona sahip olmalıdır. Toplum tarafından yakından takip edilen kişiler olan gazeteciler, iletişim sanatını bir anlamda icra etmektedir.
 • Gazeteciler gerek, röportaj gerekse görgü tanıklarını dinleme sırasında soğukkanlı olmalıdır. Tarafsızlığı elden bırakmadan objektif bakış açısıyla yaklaşılmalıdır.
 • Gazetecilik mesleğinde zaman kavramı tam anlamıyla bulunmamaktadır. Bir son dakika gelişmesi ile yapmış olduğunuz tüm program iptal olabilir. Dolayısıyla bu mesleği yaparken zaman kavramının önüne mesleğinizi geçirmeniz gerekebilir.

Psikolog Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Gazeteci Olmak İçin Üniversite Şart mı?

Gazetecilik yapan birçok kişi, bölüm mezunu olarak işe başlamıştır. Fakat gerek meslekte gerekse çok sayıda bilinen ünlüde, gazetecilik bölümü okumadan bu mesleği yaptıkları birçok kez görülmüştür. Bu bağlamda özel sektörde günümüzde her ne kadar iletişim fakültesinden mezuniyet şartı bulundurulsa da, aslında farklı bölüm okuyarak da bu işin yapılabildiği söylenebilir.

Gazetecilerin İş Alanları Nelerdir?

Gazeteciler, bölüm mezuniyetlerinin ardından yazar, editör, muhabir, kameraman, köşe yazarı ve spiker gibi görevlerde bulunabilirler. Tüm bu seçenekler, tamamıyla kendini geliştirmek ile alakalıdır. Diksiyon kursu alan biri spiker veya muhabir olmak için diğer adaylara göre avantaj yakalayabilir.

Gazeteciler Ne Kadar Maaş Alır?

Gazeteciler Ne Kadar Maaş Alır?
Gazeteciler Ne Kadar Maaş Alır?

Gazetecilik mesleğini KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girerek devlet kurumları bünyesinde veya sınav olmaksızın özel sektörde yapabilmek mümkündür. Özel veya kamu sektörü fark etmeksizin gazetecilerin maaşları çalıştıkları kurum veya kuruluşa, deneyimine, meslekte geçirdiği yıla ve gazetecinin bilinirliğine göre değişkenlik göstermektedir.

Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gazeteci Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!