1. YAZARLAR

  2. Rad.Tek.Şeref Parıldar

  3. Gebelikte İlaç Kullanımı
Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

Gebelikte İlaç Kullanımı

A+A-

Bu yazımı kalbi kadar güzel bir bebeği olmasını  UMUT  ettiğim arkadaşım için yazıyorum.
Bilindiği gibi bir çok anne gebelikte ilaç kullanımı yüzünden sıkıntılı zamanlar geçirmiştir.Çoğu zaman anne adayları verilen vitamin ilaçlarını bile içmekte zorlanırken bazıları ise ailenin yeni ferdinin geleceğinden habersiz ilaç kullanmış olurlar. Düşünüldüğünde can sıkan bir durum önünüzde kocaman bir dokuz ay var.Nasıl geçecek zaman,bebeğe bir şey oldu mu ?ilaç zarar verdi mi?.Bitmek bilmeyen kuşku zaten normal seyrinde devam eden bir gebelikte bile mevcut iken şimdi zaman nasıl olur da geçer? Doktora gidip biraz olsun kafanızda ki kötü sesleri bastıracak güzel şeyler duyma ne kadar da çok ihtiyacınız var. Ama olmuyor.Kuşku için hep açık bir kapı bırakılıyor.Elbette doktorlarımızı bunun için suçlamak değil amacım, durum hakkında her yönüyle bilgi vermek zorundalar. Sizlere sayılar, kafa karıştıran hesaplamalar, organ oluşum zamanı, tehlikeli dönemler ....bunlardan bahsetmek istemiyorum, ben sizlere içinizde inatla büyümeye çalışan o küçük mucizeyi hissetmeniz gerektiğinden bahsetmek istiyorum. O büyümek ve her ne eksiği olursa olsun aranıza katılmak ailenin bir parçası olmak istiyor.O artık 10 günlük 4 haftalık 9 aylık ne boyutta olursa olsun sizin yavrunuz.Belkide hayata birkaç sıfır yenik başlarken birde siz kuşku duymaya devam mı edeceksiniz?Yoksa kusurlarına eksiklerine rağmen göz açıp kapayıncaya kadar geçen bu hayatta ona sımsıkı sarılıp hep birlikte yaşama tutunmaya mı çalışacaksınız? Bu hiçte kolay bir süreç değil , yaşamayan bilemez dediğinizi duyar gibiyim. Ancak annelik duygusunu tatmış her bayan, zorlu bir süreç yaşayan anne adayının neler hissettiğini anlayabilecek kadar duygulu ve samimidir.  Şöyle  ki hanginiz farkında olmadan X-ray cihazlarından  geçmediniz, zararlı olduğunu bildiğiniz halde dakikalarca telefon ile konuşmadınız, şiddetli baş ağrıları yaşarken bir tane ağrı kesici alıp sonra pişmanlık duymadınız, sigara içmediniz. Dokuz ay boyunca içinizde bir şüphe sizi sık sık rahatsız etmedi mi? Yada tam aksine gebelik öncesi vitaminlerini alan ,sporunu yapan ,ideal kilosuna ulaşmak için diyetler yapan , kendince gerekli bütün önlemleri almış olan siz , hiç mi acaba sorusu geçmedi aklınızdan? Ben söylemek istiyorum geçti... Her zaman da geçecek. Çünkü sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi zaten büyük bir mucize günümüz şartlarını da göz önünde bulundurursak. Organik veya sağlıklı yiyecekler neredeyse tükenmek üzere. Her şey ya GDO 'lu  yada lezzetsiz, sağlıksız, yoğun radyasyona maruz kalırken evet sağlıklı bir bebek mucizenin tamda kendisi.
 

Evet diyelim ki siz ilaç kullandınız ve farkında bile değildiniz gebe olduğunuzun. Ya hep ya hiç prensibini duydunuz mu? Son adet tarihinizin ilk gününden  31. gününe kadar geçen sürede ilaç kullanılmış ve bu ilaç embriyonun oluşumuna zarar vermiş ise bu düşüğe neden olacaktır. İlerleyen dönemlerde ise  siz eminim gebe olduğunuzu öğrenmiş olacaksınız  ve bundan sonra ki süreçte yine doktor kontrolü dışında kesinlikle ilaç kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Masum olduğunu düşündüğünüz vitamin ilaçlarını bile içmeyiniz.   Şimdi içinizde ki umuda sarılın ve güzel şeyler düşünün. Eminim beyninizi kemiren kuşkular yersiz çıkacak ve küçük mucizenizi kollarınıza alacaksınız.

Yazımı size gebelikte plates egzersizlerini yapmanın önemini belirterek bitirmek istiyorum.  Her sporda olduğu gibi pilates yapanlarda da vücutta artan endorfin hormonu fiziksel ve psikolojik rahatlama sağlar, nefesinizi doğru kullanmayı , duruş bozukluklarından oluşabilecek bel , sırt ,boyun ağrılarının önüne geçmeyi ve eğer her şey olağan seyrinde devam ederse normal doğumu kolaylaştırıcı etkiler sağlayacaktır .Fakat doktorunuzun izin verdiği ölçüde yapacağınızı aklınızdan kesinlikle çıkartmayın.  Şimdi gidip hangi bebek arabasının daha konforlu olduğunu araştırabilirsiniz.  

Sağlıklı ,mutlu , huzur dolu günler dileğiyle...

Bu yazı toplam 654 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.