1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Geç Gelen Memura Verilen Ceza Danıştay Tarafından Hukuka Aykırı Bulundu
Geç Gelen Memura Verilen Ceza Danıştay Tarafından Hukuka Aykırı Bulundu

Geç Gelen Memura Verilen Ceza Danıştay Tarafından Hukuka Aykırı Bulundu

İşe Geç Gelen Memura Verilen Ceza Danıştay Tarafından Hukuka Aykırı Bulundu

A+A-

Danıştay memurun işe geç gelmesi ve bu durumun Personel hareket Raporu ile tespit edilmesi ile alakalı olarak personele verilen maaştan kesme cezasını hukuka aykırı buldu.

İdare tarafından işe geç geldiği Personel Hareket Raporu ile tespit edilen personele, alınan savunmanın ardından aylıktan kesme cezası verilmesi Danıştay Onikinci Daire tarafından hukuka aykırı bulundu. Memurun açtığı dava;

“Bakılan uyuşmazlıkta, davacı hakkında soruşturma açılıp soruşturmacı tayin edilmeksizin sadece disiplin amiri tarafından savunmasının alındığı ve savunmasında yer alan hususlar araştırılmaksızın disiplin amiri tarafından davaya konu aylıktan kesme cezasının verildiği anlaşılmaktadır.

Bu duruma göre, davacı hakkında soruşturma açılmadan ve doğrudan savunması alınarak tesis edilen işlemde hukuka uyarlık, davanın reddi yolunda verilen idare mahkemesi kararında hukuki isabet bulunmamaktadır.

Açıklanan nedenlerle, davacının temyiz isteminin kabulü ile Mahkeme kararının bozulmasına, yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın İdare Mahkemesine gönderilmesine, bu kararın tebliğ tarihini izleyen 15 (onbeş) gün içerisinde kararın düzeltilmesi yolu açık olmak üzere 03.06.2014 tarihinde oybirliği ile karar verildi.” Şeklinde karara bağlandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.