Geçici İşçi Olarak Kadroya Geçen MEB Çalışanlarının Mağduriyeti Devam Ediyor

Milli Eğitim Bakanlığında geçici işçi pozisyonlarında çalışmakta olan ve hizmet alımı yoluyla taşeron kadrosundan faydalanan işçilerin mağduriyeti giderilmedi. Son sözleşmedeki süre hükmünden dolayı 3-5-6-9’ar aylık farklı sürelerde sözleşme yapılıyor!

42781
Daha Fazla Göster

MEB’te okullarda taşeron kapsamında çalışmakta iken 2 Nisan 2018 itibarıyla il geçici işçi kadrosunda istihdam edilen personellerin çalışma süreleriyle ilgili mağduriyetler ve bu sürelerin düzeltilmesiyle ilgili taleplere verilen cevap maalesef son sözleşmedeki süre kadar kadro oluyor!

1 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Personel Çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmeleri kapsamında çalışmakta olan işçilerin sürekli işçi kadrolarına veya mahalli idare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin 375 sayılı KHK’nın geçici 23 ve 24’üncü maddelerinin nasıl uygulanacağı açıklanmıştı.

Fakat kurumlar, usul ve esaslarda yer alan hükümler çerçevesinde farklı uygulamalar yapmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığında çalışmakta olan ve her yıl 2 kez sözleşme yapılan işçilerin durumu oldukça karmaşık hale geldi.

Çalışmakta olan işçiler son sözleşmedeki çalışma süresinden dolayı kendi aralarında farklılıklardan müzdarip. Kimi 3 kimi 6 kimi ise 9 ay kadro alabildi. Sürekli olarak işçi kadrosuna geçiş başlığı ile yayımlanan usul ve esaslardaki bu geçici işçi durumu Anayasa’nın eşitlik ilkesine de aykırıdır.

12 ay kadro verilmeyen işçiler, geçici işçi pozisyonlarına geçişte yer alan “en son hizmet alım sözleşmelerinde öngörülen dönem ve çalışma süreleriyle sınırlı olmak kaydıyla” hükmünden dolayı düzenli bir işe sahip olamamaktalar. MEB’te okulların kapanmasıyla en fazla 9 ay iş alabilen ve hizmet alımı yönünden 12 ay süreklilik gerektiren bir çalışma için maalesef işçilere KADRO kelimesi hayal oldu.

Son çalışma süresi ne kadarsa işçilerle o kadar sözleşme yapılıyor! Bu hüküm çerçevesinde istihdamı yapılan personeller en son hizmet alım sözleşmesinin süresi ile sınırlı çalışacakları belirtildi. Eğitim öğretim faaliyetlerinin devam ediyor olması geçici personellerin çalışmasının devamına ilişkin herhangi bir hak sağlamamakta olup, çalışma süresi sona erenlerin sözleşmeleri bir sonraki mali yıla kadar askıya alınacaktır denilmektedir!

1 Ocak 2018 tarihli usul ve esaslarda yer alan “Geçici işçi pozisyonlarına geçiş” hükmü şu şekildedir: Bu Usul ve Esasların 3 üncü maddesinde belirtilen idarelerin aynı maddede belirtilen bütçelerinden karşılanan ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımının “yıl boyunca devam etme şartı” hariç diğer tüm şartlarını taşıyan hizmet alım sözleşmelerinden; 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla devam edenlerden bu tarih itibarıyla çalışanlar ile 2017 yılı içerisinde 4 Aralık 2017 tarihinden önce sona ermiş olanlarda sözleşmenin süresinin sona erdiği tarihte çalışmış olanlar, bu Usul ve Esasların 5 inci maddesinde aranan şartları taşımaları ve en son hizmet alım sözleşmelerinde öngörülen dönem ve çalışma süreleriyle sınırlı olmak kaydıyla, geçici işçi pozisyonlarında istihdam edilmek üzere başvurabilirler.

Sürekli işçi kadrolarına atanacaklarda aranan şartlara ve bunların geçiş sürecine ilişkin hükümler geçici işçi olarak istihdam edilmek üzere başvuranlar hakkında da aynen uygulanır.

Geçici işçi olarak istihdam edilecek personel; en son hizmet alım sözleşmelerinde öngörülen dönem ve çalışma sürelerini aşmamak kaydıyla, 5620 sayılı Kanunun 3 üncü maddesi hükümleri çerçevesinde istihdam edilmeye devam olunur. Sözleşmeleri askıya alınanlar ile askerde bulunanların pozisyonları hariç olmak üzere herhangi bir sebeple boşalan pozisyonlar iptal edilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Geçici İşçi Olarak Kadroya Geçen MEB Çalışanlarının Mağduriyeti Devam Ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 3 sene önce

  hep. boyle. konusuyoruz. icraat. lazim. arkadaslar sesimizi. bi. sekilde. durmamiz. lazim.

 2. 3 sene önce

  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

7 Yorum

 1. 3 sene önce

  bu nasil bi kadro an lamadim bizi tasorenden daha kotu ettiler

 2. 3 sene önce

  boyle kadro olmaz ayıp utanıyorum kadroluyum demeye 3 ay maaş yok

 3. 3 sene önce

  8 YILLIK MEM ÇALIŞANIYIM ÇALIŞMA SÜREM 4 AYMİŞ OLAYA NERESINDEN BAKARSAN BAK HUKUKSUS BİR UYGULAMA TAŞERONA KADRO DENİLDİ BİZİ EVDEKİ BULGURDANDA ETTİLER . YARABBİ SEN HAKKIMI BUNA SEBEP OLANLARDAN SOR AMİNNNNNN.

 4. 3 sene önce

  kardeşim böyle kadromu verilir maaş aynı olacak dediler anladık ama 10 ay ney yahu 2 ay borç batağına giriyoruz 10 ay o bataktan kömür taksidi ve diğer fatura kira gibi durumlarla baş edemiyoruz.5 yıldır taşaron olarak 2 ay6 bazı sene 3-4 ay boşluklarla çalıştık kadro dediler askeri ücreti 1600 yapıp arkasındanda tl yi develue edip parayı pul edip şimdiki şartlara göre askeri ücreti yarı değerinde düştü.

 5. 3 sene önce

  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

 6. 3 sene önce

  10ay çalışan kodromu olur , 3 ay ne yapalım kardeşim

 7. 3 sene önce

  hep. boyle. konusuyoruz. icraat. lazim. arkadaslar sesimizi. bi. sekilde. durmamiz. lazim.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!