GEKAP Ödemeleri Yarın Son Buluyor

Çevre Kanunu’na göre yapılan düzenlemelerle 1 Ocak 2020 yılı itibariyle plastik poşet kullanımı sınırlandırılmış, bu poşetler ücretli olarak satışa sunulmuştu.

65919
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu kanun kapsamında lastik, pil, akümülatör, elektronik atıklar, ambalaj ve ilaç gibi ürünlere de GEKAP ödemesi şartı getirildi. Firmaların bu ürünleri kullanımından kaynaklı doğan GEKAP ödemesi yani geri kazanım katılım payı ödemesinin son günü yarın olarak belirlenmişti. Bu yılın ilk altı ayına ait geri kazanım katılım payı ödemelerinin yarına kadar yapılması gerekiyor.

Aslında Bu Tarihten Önce Tahsilat Olacaktı

Yarın ödenmesi gereken GEKAP ödemeleri aslında koronavirüs nedeniyle sıkıntıya giren işvereni rahatlatmak amacıyla yarına ertelenmişti. Bundan sonraki GEKAP ödemesi yıl sonunda yapılacakken, 2021 itibariyle ödemeler üç ayda bir olacak şekilde yani toplamda 4 seferde tahsil edilmiş olacak.

GEKAP Ödemesi Nasıl Yapılır?

GEKAP ödemesi yapmak isteyen kişilerin, öncelikle yarın mesai bitimine kadar ödeme yapması gerekiyor. Ödeme yanında GEKAP beyanının da yapılması gerektiğinden iki işlemi birlikte gerçekleştirmek gerekiyor. GEKAP beyannamesi elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilecek.  Altı aylık bu süre içerisinde her ay için ayrı olacak şekilde beyanname hazırlamak gerekiyor. Altı aylık dönem içerisinde verilen beyannameler bulunuyor ise daha önce gönderilen beyanların tekrarlanmasına gerek yok. Bunun yerine sadece eksik olan ayların tamamlanması bekleniyor.

GEKAP Ödemesi Nereye Yapılır?

GEKAP ödemesi için kişi, PTT işyerlerine, vergi dairesi veznelerinden, anlaşmalı olan bankalara ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden online ya da havale ile transfer yaparak borcunu kapatabilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!