1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gelir Uzmanı ve Defterdarlık Uzmanı Kadroları İçin Sınav Açılması Kanun Teklifi TBMM’de
Gelir Uzmanı ve Defterdarlık Uzmanı Kadroları İçin Sınav Açılması Kanun Teklifi TBMM’de

Gelir Uzmanı ve Defterdarlık Uzmanı Kadroları İçin Sınav Açılması Kanun Teklifi TBMM’de

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Defterdarlıklar ile Gelir İdaresi Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatı personelleri için gelir uzmanı ve defterdarlık uzmanı kadrolarına sınav açılması kanun teklifi TBMM’de.

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı defterdarlıklarda ve Gelir İdaresi Başkanlığının merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan personelin gelir uzmanı ve defterdarlık uzmanı olarak atanmaları için sınav için açılması amaçlanmaktadır.

6111 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi 12 Aralık 2018 itibarıyla TBMM’ye sunuldu.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun Geçici 9’uncu Maddesi ile Gelir İdaresi Başkanlığının merkez veya taşra teşkilatı kadrolarında en az üç yıl görev yapan (başka kurumlarda geçici görevli olanlar dâhil) ve son üç yılda olumlu sicil almış olan personel, yaş ve öğrenim alanı şartları hariç Kamu Görevlerine İlk Defa Atananlar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik ile Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir Uzmanlığı Yönetmeliğindeki şartları taşımaları kaydıyla açılan sınava katılmışlar ve kazananlar Gelir Uzmanı olarak atanmışlardır.

Bu sınav 18 Şubat  2012 tarihinde yapılmış ve sonrasından bir daha sınav yapılmamıştır. Bu sınav kanun hükümlerine göre yapıldığı için yeni sınav yapılması için kanun değişikliğine ihtiyaç duyulmuştur.

Kanun teklifi ile Maliye ve Hazine Bakanlığına bağlı Defterdarlıklarda ve Gelir İdaresi Başkanlığının merkez ve taşra teşkilatlarında çalışanlar için sınav açılması sağlanacaktır.

6111 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve diğer Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanunda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi!

MADDE 1- 13 Şubat 2011 tarih ve 6111 Sayılı Kanunun Geçici 9 uncu Maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

GEÇİCİ MADDE 9- Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Defterdarlık ve Gelir İdaresi Başkanlığının merkez veya taşra teşkilatı kadrolarında en az üç yıl görev yapan (başka kurumlarda geçici görevli olanlar ve aylıksız izinli dâhil) ve son üç yılda olumlu sicil almış olan personel, yaş ve öğrenim alanı şartları hariç Kamu Görevlerine İlk Defa Atananlar İçin Yapılacak Sınavlar. Hakkında Genel Yönetmelik ile Defterdarlık Uzmanlığı Yönetmeliği ve Gelir Uzmanlığı Yönetmeliğindeki şartları taşımaları kaydıyla, açılacak özel sınava girme hakkına sahiptir. Bu sınavı kazananlar gelir uzmanı ve defterdarlık uzmanı olarak atanırlar. Bakanlık iki yılda bir sınav açar. Sınavlara ilişkin usul ve esaslar Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler