Genç Türk Bilim İnsanı Geylani Can 400 Bin Dolarlık Ödül Aldı!

Harvard Üniversitesi’nde görevli Türk bilim insanı Dr. Geylani Can’a 400 bin dolarlık ödül verildi.

63228
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Kanserin Gelişimini Engellemiş Olacağız”

Amerika’da Harvard Üniversitesi’nde Kimyasal Biyoloji ve Moleküler Farmakoloji Bölümü’nde çalışmalarını sürdüren Türk bili insanı Dr. Geylani Can büyük bir ödülün sahibi oldu. Geylani Can, İngiltere Kanser Araştırma Enstitüsü ve Amerikan Kanser Araştırma Kurumu’nun düzenlediği bir yarışmada Transatlantik Araştırma Ödülü’nün sahibi oldu. Can, genç bilim insanlarına verilen 400 bin dolarlık ödüle layık görüldü. Dr. Geylani Can yaptığı açıklamada istedikleri sonuçlara ulaşırlarsa kanserle birlikte daha pek çok hastalığın ilerlemesini engellemiş olacaklarını söyledi.

Geylani Can Kimdir?

Geylani Can, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimi almış. Yüksek lisans eğitimi aldığı sırada İsveç’te bulunan Karolinska Enstitüsü bünyesine çalışmalara başlamış. Yaptığı çalışmalar küresel anlamda yayın yapan saygın bilim dergilerinde yayınlanan Geylani Can daha sonra doktora çalışmalarını Cambridge Üniversitesi Gurdon Enstitüsü’nde tamamlamış. Sonraki çalışmaları için Harvard Üniversitesi’ne geçmiş. Çalışmaları kapsamında DNA değişikliklerini analiz eden hızlı bir yöntem geliştirmiş ve bu projenin patent başvurusunu yapmış.

“Kanserli Hücrelerin Yapısında Bir Kaos Var”

Aynı proje ile İngiltere Kanser Araştırma Enstitüsü ve Amerikan Kanser Araştırma Kurumu tarafından düzenlenen bir yarışmaya katılan Geylani Can ödül almaya hak kazanan dört proje sahibinden biri oldu. Birincilik olarak 400 bin dolar aldı. 4 yıl sonra neticelenecek olan projesiyle kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığın ilerlemesinin durdurulması ve tedavi yöntemleri üzerine çalışıyor. Yarışmaya binden fazla bilim insanının katıldığını söyleyen Can, kanserli hücrelerin yapısında bir kaos olduğunu, bu projedeki amacının bu kaosu çözmek olduğunu belirtiyor.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!