Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu ödenmediği takdirde ceza ve gecikme zammı (faizleri) uygulanabilir. Detaylar mymemur.com.tr’de!

67205
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğer borcu zamanında yatırmazsanız gecikme zammı (faiz) giderek artar. Zamanında ödenmeyen primler için gecikmenin olduğu gün sayısı kadar gecikme zammı uygulanır. Gecikme zammı arttığı zaman ise sizi maddi yönden oldukça çok etkileyebilir. Genel Sağlık Sigortasından faydalanan kişiler sigortalı bir iş buldukları zaman Genel Sağlık Sigortası kapsamından çıkartılır. Bakmakla yükümlü olduğu kişilerde bu kapsamda kişinin sigortasından faydalanabilir.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Eğer GSS borcu zamanında ödenmezse Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından icra ve haciz yoluna başvurulup borcun tahsil edilmesini isteyebilir. Bu borcun üstüne avukatlık masrafları da eklenir ve borcu olan kişinin avukatlık masraflarını da karşılaması gerekir.

Borcunun yapılan uyarılara rağmen ödenmemesi durumunda kişinin sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanı da kesintiye uğrar. Borç ödendiği takdirde yeniden sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. Sağlık hizmetlerinden tekrar yararlanılabilmek için borcun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Borcun bir kısmı ödenip diğer kısmı ödenmediği zaman ise sağlık hizmetlerinden faydalanılamaz.

Diğer taraftan 25 yaşından önce mezun olan kişiler için 2 yıl GSS prim ödemesinden muaf tutulurlar. 2 yıl boyunca da borç olmaz ve sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanları vardır.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?
Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası Borç sorgulaması birçok işleminde halledildiği yer olan E-Devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır.

GSS Borç İtirazı Nasıl Yapılır?

GSS Borç İtirazı Nasıl Yapılır?
GSS Borç İtirazı Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası borcuna itiraz yapmak isteyen kişiler, yaşamış oldukları yerde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na başvuruda bulunup itirazlarını yapabilirler. Her sene yinelenen GSS primlerinin hesaplanması yapılırken bazen kişilerin gerçekte olmayan veya zamanında ödenmemiş borçlar olabilmektedir.

Böyle bir durumla karşılaşıldığı takdirde itiraz etmeniz gerekir. İtiraz yaptığınız zaman ise gerekli kontroller yapıldıktan sonra eğer haklı iseniz borcunuz silinmektedir.

Genel Sağlık Sigortası
Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortasına itiraz etmenin bir diğer yolu ise gelir testi yaptırmaktır. Gelir testi yapıldığı zaman itiraz başvurusunda bulunmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu doğrultuda başvuru yapıldığı zaman gelir testi yapılır, yapılan bu testin sonucu doğrultusunda borçları silinebilir.

Yapılacak olan bu testin sonucunda, aile içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte bir oranından az çıkarsa kişi Genel Sağlık Sigortasından herhangi bir ücret ödemesi yapılmaksızın faydalanabilir aynı zamanda geçmiş borçları da silinir.

Borcunu belge almayan kişilerin itirazları Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne yapması gerekmektedir. Tarafına yazılı bir tebliğ gönderilmeyen kişiler yaşadıkları yerlerde bulunan Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) merkezine giderek prim borcunun olduğunu bilmediğini ve prim borcunun olduğuna dair bir tebliğ gelmediğine dair itiraz etmeleri gerekmektedir. Bu itiraz hem sözlü hem yazılı olmalıdır.

Maluliyet Sigortası Nedir? Maluliyet Sigortası Hakkında Tüm Detaylar!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
6
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borcu Ödenmezse Ne Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!