1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Yapılandırma Süresi Uzatıldı
Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Yapılandırma Süresi Uzatıldı

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Yapılandırma Süresi Uzatıldı

Genel Sağlık Sigortası gelir testi için bugün yani 31 Mart 2015 tarihinde sona eren başvuru süresi altı ay uzatıldı.

A+A-

Genel Sağlık Sigortası gelir testi yaptırarak prim borçlarının yapılandırılması için verilen süre 6 ay uzatıldı.

Genel Sağlık Sigortası gelir testi için bugün yani 31 Mart 2015 tarihinde sona eren başvuru süresi altı ay uzatıldı. Gelir testi yaptırmayanların borçları ise en yüksek prim borcu üzerinden hesaplanacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararında, "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 53 üncü maddesinde yer alan başvuru süresi maddede belirtilen sürenin bitiminden itibaren altı ay uzatılmıştır" denildi.Kararda, aynı yasada yer alan ilk taksit ödeme süresinin de altı ay uzatıldığı belirtildi.

Genel Sağlık Sigortası için yapılacak gelir testi sonucunda borçlar tescil tarihinden itibarengüncellenecek. Bu süre içinde gelir testi yaptırmayanların borçları ise en yüksek prim borcu üzerinden hesaplanacak. 18 yaşını dolduran ve aktif olarak sigortalı olmayan her Türk vatandaşının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) aracılığı ile yaptırmaları gerekiyor, yapılacak gelir testi sonucunda borçlar azalacak veya silinecek. 

Haneye giren toplam gelir, kişi başına bölünerek kişiye düşen miktar asgari ücretin üçte birinden, asgari ücrete kadar geliri olanlar ayda en az 48 lira Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecekler.

Kişi başı geliri asgari ücretin iki katı olanların kişi başına ödenmesi gereken prim 144 liraya,  bu tutar asgari ücretin iki katından fazla olanların kişi başına ödenecek aylık prim de 288 liraya çıkıyor.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.