1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Geylan: Lisede Sınıf Tekrarını Olumlu Buluyoruz
Geylan: Lisede Sınıf Tekrarını Olumlu Buluyoruz

Geylan: Lisede Sınıf Tekrarını Olumlu Buluyoruz

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan tarafından yapılan açıklamada Bakan Selçuk’un sınıf tekrarı açıklamasının olumlu bulunduğu belirtildi. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Bilindiği üzere 1999 yılında sona erdirilen liselerde sınıfta kalma uygulaması Bakan Selçuk’un açıklaması ile 2020-2021 yılında tekrar uygulanmaya başlayacak. Sendika temsilcileri de konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak uzun süredir lisede sınıf tekrarının olması yönünde beklentinin nihayet karşılandığını belirtti. Bu kapsamda Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan da lisede sınıf tekrarının olumlu bulunduğu açıklamasını My Memur olarak gündeme getirmek istiyoruz.

Yapılan açıklamada; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınıfta kalmanın olmamasının eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtığına, dört işlemi bilmeden lisenin bitirilmesine dikkat çekerek, 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren, ortaokul ve liselerde sınıf tekrarı sistemine yeniden geçileceğini açıkladığı dile getirildi.

Bakan Selçuk’un açıklamalarını değerlendiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sınıf tekrarı açıklamasını olumlu bulduklarını söyledi. “Ne yaparsam yapayım zaten sınıfı geçiyorum” düşüncesinin öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkilediğini bildiren Geylan, “Sınıf tekrarı ihtimali, öğrenme sürecinde öğretmenin etkisini artıracaktır” açıklamasında bulundu.

Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un sınıf tekrarı açıklamasını yerinde buluyoruz. Bu yaklaşım, MEB’in öğretmenler odasına kulak verdiğini gösteriyor, bu itibarla teşekkür ediyorum açıklamasında bulundu ve şu bir gerçektir ki; “Ne yaparsam yapayım zaten sınıfı geçiyorum” düşüncesi öğrencimizin derse karşı motivasyonunu olumsuz etkilenmekte olduğunu ifade etti.

NOTU ÖĞRETMEN VERİR

Öte yandan öğretmen NOT VERENDİR. Dolayısıyla sınıf tekrarı ihtimali, öğrenme sürecinde öğretmenin etkisini artıracaktır denilen açıklamada notun belirleyici olması, sınıfta kalmanın geri gelmesi, aslında velinin çocuğunu daha iyi tanıması ve fark etmesini de sağlayacaktır. Bu durum, aynı zamanda velinin çocuğu üzerinde gerçekçi beklenti oluşturmasının yanı sıra öğrencinin ilgi ve yeteneğine göre doğru yönlendirilmesine de katkısı olacaktır denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler