1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Geylan: Sözleşmeli Öğretmenler 26 Temmuz’da Ankara’da Eş Durumu Tayin Talebinde Bulunacak
Geylan: Sözleşmeli Öğretmenler 26 Temmuz’da Ankara’da Eş Durumu Tayin Talebinde Bulunacak

Geylan: Sözleşmeli Öğretmenler 26 Temmuz’da Ankara’da Eş Durumu Tayin Talebinde Bulunacak

Genel Başkan Talip Geylan sözleşmeli öğretmenler 26 Temmuz’da Ankara’da eş durumu tayin talebinde bulunacak açıklamasında bulundu. İşte sözleşmeli öğretmenlerin el durumu atama talepleri.

A+A-

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan sözleşmeli öğretmenler 26 Temmuz tarihinde Ankara’da taleplerine kulak verilmesi için eylem yapacak. Türk Eğitim-Sen olarak onlara destek vereceğiz açıklamasında bulundu. My Memur olarak Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın katıldığı TV programında sözleşmeli öğretmenlere verdiği destek ve detayları paylaşıyoruz:

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tayin sorununa dikkat çekti. Geylan şunları kaydetti. “3+1 düzenlemesi, 2023 Eğitim Vizyon Belgesinin açıklandığı toplantıda bizzat Sayın Cumhurbaşkanı tarafından müjdelendi. Milli Eğitim Bakanlığı da Öğretmenlik Meslek Kanunu ile bunun hayata geçirileceğini ifade etti. Ancak meslek kanununu beklersek iş işten geçmiş olacaktı.

2016 yılında atanan arkadaşların 3 yılı bu yıl doluyordu ve bu düzenlemeden faydalanamayacaktı. Türk Eğitim-Sen olarak ‘Torba Kanuna bir madde ekleyelim ve 2016 yılında atanan sözleşmeli öğretmenlerimizin 3+1 düzenlenmesinden faydalanmasını sağlayalım’ önerisi getirildiği belirtildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve MEB bürokratları bu öneriye sahip çıktı ve Torba Kanuna bu madde eklendi.

2016 YILINDA ATANAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER

2016 yılında atanan sözleşmeli öğretmenler bir takım güvenlik soruşturmalarından dolayı ekim ayında göreve başladı. Dolayısıyla 2016 yılında göreve başlayan sözleşmeli öğretmenler 3 yılını Ekim ayında dolduracak olmalarından dolayı Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan mazeret tayinlerine başvurma hakkına sahip değiller.

Türk Eğitim-Sen yaptığı açıklamada ırmağı geçtik, derede boğulmayalım diyerek sözleşmeli öğretmenler için desteğini sürdürdü. Milli Eğitim Bakanlığı bir düzenleme yaparak, 2016 yılında KHK ile atanan ve 3 yılını dolduran arkadaşlarımıza Ağustos döneminde eş durumundan tayin hakkı versin. Sözleşmeli öğretmenlerin aileleri parçalanmış durumda. Sözleşmeli öğretmenler büyük dram yaşıyorlar. Bu taleple 26 Temmuz Cuma günü sözleşmeli öğretmenler Ankara’da buluşacak. Türk Eğitim-Sen olarak onların eylemine destek vereceğiz, seslerine ses olacağız açıklaması yapıldı.

OKULLARDA CP TELEFONU SORUNU

Çocuklarımız okula girerken cep telefonlarını bir kutuya koyarak kilitlesin. Öğrenciler, güvenli bir yerde muhafaza edilen cep telefonlarını okul çıkışı alsın.

Öğrencilerde cep telefonu bağımlılığı ile ilgili açıklamalarda bulunan Geylan,  Milli Eğitim Bakanlığı’nın cep telefonu kullanımı ile ilgili düzenleme getirmesini istedi. Okullardaki cep telefonu kullanımının öğrencilerimizin derslere konsantrasyonunu olumsuz etkilediğini söyleyen Geylan, konuyla ilgili İsmet Yılmaz döneminde 2018 yılında bir genelge yayınlandığını, bu genelgenin okullarda güvenlik önemlerinin alınmasına ilişkin maddesinde “Derslik, laboratuvar vb. eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü alanlarda iletişim araçlarının kullanılmasına izin verilmemesi ve gerekli tedbirlerin alınması” ifadesine yer verildiğini belirtti. Bir başka yönetmelikte de uyarı cezası gerektiren davranışlar arasında derslerde cep telefonunu açık bulundurmak olduğunun belirtildiğini kaydeden Geylan, “Yine aynı şekilde yayınlanan yönetmelik ile kınama gerektiren davranışlar sıralandığında, ‘Okul içinde izinsiz ses ve görüntü kaydetmenin’ bu kapsamda olduğu ifade edilmiştir. Bu noktada yapılması gereken öğretmenlerin ve idarenin inisiyatifine bırakılmadan bir düzenleme yapılması ve bütün okullarımızda uygulama birliği sağlanmasıdır.” dedi.

Ceza kanunlarında izinsiz ses ve görüntü kaydı alınmasının suç olduğunu vurgulayan Geylan, “Bunun suç olduğunu bilmeyen çocuklarımız var. Şöyle bir öneri getiriyoruz: Çocuklarımız okula girerken cep telefonlarını bir kutuya koyarak kilitlesin. Öğrenciler, güvenli bir yerde muhafaza edilen cep telefonlarını okul çıkışı alsın. Bazı ailelerimiz özellikle büyükşehirlerde güvenlik nedeniyle endişe duymakta ve ‘Çocuğumla her zaman iletişim kurmak zorundayım’ demektedir.

Ancak bu kaygıya gerek yoktur. Zira çocuğun okula geç kalması ya da devamsızlık durumunda e-okul üzerinden sms yoluyla ailelere bilgilendirme mesajı gelmektedir. Yani çocuk okulda olduğu süre içerisinde ailelerin endişe duyacağı bir durum söz konusu değildir” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler