Geylan: Üniversite Çalışanlarının Hakları Mülakatlarla Gasp Edilmemelidir

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Yükseköğretim Kurulunun da MEB gibi Görevde Yükselme Sınavında mülakat puanını yazılı puan gibi vermesinin şart olduğunu belirtti. İşte detaylar.

featured

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Yükseköğretim Kurulunun YÖK’ün, Milli Eğitim Bakanlığı’nın MEB Görevde Yükselme Sınavı’nda yaptığı gibi, yazılı sınav puanını mülakat puanı olarak vermesini talep etti.

YÖK’ün, üniversite çalışanları için Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yazılı Sınavı yaptığını, önümüzde mülakat süreci olduğunu dile getirerek, “Mülakatta çalışanların hakkının yenmemesi, adaletin tecelli etmesi çok önemlidir açıklamasında bulunuldu.

YÖK’ün, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Görevde Yükselme Sınavı’nda yaptığı gibi, güvenlik soruşturması temiz olan adaylara yazılı sınav puanını mülakat puanı olarak vermesidir. Ancak bu şekilde mağduriyet yaratılmaz, liyakate bağlı kalınır ve hakkaniyet sağlanır açıklamasını yapan Geylan, huzuru sağlayacak olanlar baskı, ötekileştirme, ayrımcılığı hayatının merkezine yerleştirenler değil; emeği, liyakati, alın terini savunanlardır dedi.

Ayrıca yetki sürecine değinen Genel Başkan Talip Geylan, sendikal ayrımcılığa dikkat çekti. Malum sendikanın tehditle, şantajla, makam, mevki dağıtarak üye yaptığını kaydeden Geylan, bu anlayışın son bulması gerektiğini kaydetti.

Türkiye Kamu-Sen’in toplu sözleşme masasında olmasından rahatsızlık duyulmasının nedeninin bu kepazeliklerin ifşa edilmesi olduğunu bildiren Geylan, “Türkiye Kamu-Sen o masada olmasa, beceriksizce imzaladıkları toplu sözleşmeleri tarihi başarı olarak yutturacaklar. Biz, onların yalanlarını kamuoyuna duyuruyoruz. Bu nedenle yetkili konfederasyon başkanı, ‘Yetkili olmayan sendikalar toplu sözleşme masasına oturmasın’ diyor. Yok ya! Sana mı soracağız? Biz toplu sözleşme masasına 4688 sayılı yasanın 29. Maddesi, yani kanunların verdiği yetki ve 400 bin üyemizden aldığımız güç ile oturuyoruz. Herkes ayağını denk alsın!” dedi.

Kamu çalışanlarına çağrıda bulunan Geylan, “2020-2021 yıllarını kapsayan ve 1-31 Ağustos tarihleri arasında yapılacak toplu sözleşmede yine benzer tabloların yaşanmasını istemiyorsanız, yetkiyi Türkiye Kamu-Sen’e verin. Ancak bu şekilde o masada emeğinizin, alın terinizin karşılığını alabilirsiniz. Sizi masada satanları bu kez ödüllendirmeyin” dedi.

Genel Başkan Geylan ayrıca, 2019 yılı için maaş artışlarının Merkez Bankası’nın enflasyon hedefine göre güncellenmesini istedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Geylan: Üniversite Çalışanlarının Hakları Mülakatlarla Gasp Edilmemelidir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!