1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. GİB, Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı Yapacak
GİB, Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı Yapacak

GİB, Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı Yapacak

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından duyuruldu! 19 Ekim 2019 Tarihinde Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı Yapılacaktır. Gelir uzmanlık sınav detayları My Memur haberde.

A+A-

Gelir İdaresi Başkanlığı “GİB” Gelir Uzmanlığı Yönetmeliğinin ilgili maddeleri uyarınca 19 Ekim 2019 tarihinde saat 10.00'da I. Grup (İİBF) için Ankara’da ve İstanbul'da; II. Grup (Mühendislik) ve III. Grup (İstatistik-Matematik) için Ankara’da tek oturum şeklinde Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavının yazılı bölümü yapılacaktır.

Gelir İdaresi Başkanlığı “GİB” Gelir Uzmanlığı Yönetmeliği kapsamında “GELİR UZMANLIĞI YETERLİK SINAVI”na dair detaylar şu şekildedir. Ayrıca tüm bilgi ve duyuruları My Memur olarak sizlere açıklamaya devam edeceğiz.

GİRİŞ SINAVINA BAŞVURU ŞARTLARI

Uzman yardımcılığı giriş sınavına başvurmak isteyenlerin aşağıda belirtilen şartları taşımaları gerekir:

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) bendinde yer alan genel şartları taşımak,

Aşağıda yer verilen eğitim şartlarını taşımak.

En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen dört yıllık fakültelerden birini veya,

En az dört yıllık lisans eğitimi veren mühendislik fakültelerinin lisans bölümleri ile matematik ve istatistik lisans bölümlerinden ya da bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen dört yıllık fakültelerden birini bitirmiş olmak,

Giriş sınavının yapılacağı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak,

Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmamak,

Görevini devamlı olarak yapmaya engel bir durumu olmamak,

Son başvuru tarihi itibarıyla geçerlilik süresi dolmamış KPSS (A)’dan, başvuru ilânında belirtilen puan türü veya türlerinden yeterli puanı almış olmak gerekmektedir.

YETERLİK SINAVI

Yeterlik sınavı, uzman yardımcılarının görev ve yetki alanlarını ilgilendiren mevzuat ve uygulamaları ile mesleğin gerektirdiği bilgi ve nitelikleri kazanıp kazanmadıklarını saptamak için yapılan sınavdır.

Yeterlik sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki bölümden oluşur.

Yeterlik sınavında başarılı olamayanlar veya sınava girmeye hak kazandığı hâlde geçerli mazereti olmaksızın sınav hakkını kullanmayanlara, bir yıl içinde ikinci kez sınav hakkı verilir.

Yeterlik sınavına çağrılma

Uzman yardımcısı olarak asgari üç yıl çalışmış olanlar, en az iki ay önce bildirilmek suretiyle, yeterlik sınavına çağrılırlar. Aylıksız izinli olarak geçen süreler ile r edilmez.

Yeterlik sınavı Başkanlıkça uygun görülen yer veya yerlerde yapılır.

GİB yönetmelik tam metni için tıklayınız:

pdf.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler