Gıda Kurallarına Uymayanlara Yaptırım!

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, yapmış olduğu açıklamada 2020 yılının ilk 7 ayında üretim ve satış yerlerine çok sayıda denetim gerçekleştirdiklerini açıkladı.

65876
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ocak ile Temmuz ayları arasında toplam 705 bin adet gıda denetimi yaptıklarını söylerken, denetimler sırasında uygunsuzluk tespit ettikleri işletmelere de ceza kestiklerini belirtti. Toplam kesilen ceza miktarı 63 milyon liraya kadar çıkarken, idari cezaların ardından denetimlerin işletmeler üzerinde arttığını söyledi.

Yazılı Açıklama Yaptı

Üretim, satış ve toplu tüketim mekanlarına uygulanan denetimler ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı, 18 yıllık süreçte denetim sayısını rekor seviyeye ulaştırdıklarını vurguladı. 2002 yılında 39 bin gıda denetimi gerçekleştirildiğini hatırlatan Pakdemirli, 2020 yılının ilk 7 ayında bu sayının 1 milyon 200 bine çıktığını söyleyerek denetim artışı hakkında önemli bilgiler verdi. Toplam 63 milyon liralık cezai yaptırımların 7 bin 446 adet işletmeye kesildiğini söyleyen Bakan, 87 işletme için de Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurulduğunu açıkladı.

Vatandaşlar Şikayet Edebiliyor

İşletmelerde üretim veya satış anlamında olumsuzluk ile ilgili bir detay gören vatandaşlar, 174 Alo Gıda hattına ulaşarak şikayet yapabiliyor. Bakan Pakdemirli, 2009 yılından bu yana hizmette olan hattın 11 sene içerisinde toplam 2 milyon 400 bin şikayet aldığını açıklayarak WhatsApp ihbar hattı üzerinden de 30 bin şikayetin geldiğini belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0