Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

Girişimcilik sertifikası belgesine sahip olmak isteyen kişiler mutlaka uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılarak belirli bir süreci geçirmeleri gerekmektedir.

Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?
Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?
Abone Ol
Daha Fazla

Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?
Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

E-devlet aracılığıyla online olarak belgeye sahip olmak mümkündür. Girişimcilik Sertifikasına sahip olabilmek için internet bağlantısı kullanmak ve sisteme giriş yapmak yeterli olacaktır. Nerede olunursa olunsun bilgisayarlar açıldığında, eğitim videoları izlenmeye başlanabilir. Programlara başvuru yapmadan önce tercih edilebilecek iki seçenek vardır.

2021 senesi içerisinde yeni programlar açıklanmış ve destekler buna göre ayarlamaları yapılarak hazırlanmıştır. Geleneksel olarak hazırlanan girişimcilik destek programı ve ileri girişimcilik destek programı normalde de var olan bir programdır. Bu programa yeni düzenlemelerle birlikte girişimciliği geliştirme konusunda da destek programı verilmeye başlanmıştır.

KOSGEB Belgesi Alırken NACE Kodları Nelerdir?

KOSGEB belgelerinde bulunan NACE kodları alınma aşamasında hangi programdan faydalanılmak istendiği tercih edilmesi gerekir. Eğer iş fikri ileriye yönelik girişimcilik alanında desteklenen sektörler arasında yer alırsa o zaman ileri girişimcilik eğitimini alınması gerekli olur. KOSGEB programı kapsamında desteklenen sektörlerde ve NACE kodlarında yer alan bir iş fikirleri mevcutsa o zaman geleneksel girişimcilik eğitimine gerek duyulmaktadır.

İleriye yönelik girişimci konusu kapsamında yer alan bütün iş fikirleri imalat sektöründe yer alır ve hangi sektörde iş yapma planlanırsa buna uygun NACE kodu mevcut olarak istenecektir.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Ne İşe Yarar?

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Ne İşe Yarar?
KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Ne İşe Yarar?

KOSGEB girişimcilik sertifikası iş hayatına giriş yapmak isteyen girişimciler için çok önemli bir süreci içerir. Faizsiz krediden yararlanarak, destek almak isteyen kişiler mutlaka bu belgeyi bulundurmalıdırlar.

KOSGEB alanında girişimciler için sunulan belgeler ile iş yeri açma belgesi birbirinden farklı olmalıdır. Yani bu belgenin olması halinde iş yerini hemen açmak mümkün değildir. Destek programları için fayda sağlamakta gerekli olan bir belge olduğu akılda tutulmalıdır.

KOSGEB Girişimcilik Belgesini Kimler Alabilir?

KOSGEB belgesine sahip olmak isteyen kişiler 18 yaşından büyük olmalıdırlar. Belge alma hususunda herhangi bir sınır koyulmamıştır. Belgeyi almak isteyen kişiler için okuryazarlık şartı vardır ve bu belgenin alınması için bazı diğer belirli kuralları da sağlanması gerekir. Bu şartlar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kişi T.C. vatandaşı olmalıdır,
  • Kişi terör örgütü ile herhangi bir bağlantıda olmamalıdır,
  • Daha önce kişinin girişimcilik eğitimi almamış olmak,

Bu şartlar sağlandığında girişimcilik belgesi almak için başvurular iletilebilir.

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Almak için Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Almak için Başvuru Nasıl Yapılır?
KOSGEB Girişimcilik Belgesi Almak için Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB girişimcilik belgesi almak için başvuru yapmak isteyen kişilerin önce KOSGEB tarafından verilen eğitimlere katılması şarttır. Girişimcilik eğitimi olarak bilinen bu eğitimlerin dışında mutlaka belge için başvuru yapılması gerekir. Başvuru yapmak isteyen adayların e devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir.

Başvurular tamamen online ortamda yapılır ve e-devlet sistemine giriş yapmak isteyen kişiler hem T.C. kimlik numarasını hem de e-devlet şifresini girmek zorundadır. Daha önceden e-devlet şifresi yoksa şifreyi almak için PTT şubelerine gitmek gerekir.

2 TL verildiğinde kapalı zarf içinde verilen şifreler tanımlanacaktır. Eğer daha önceden şifre yoksa ya da şifre hatırlanmıyorsa şifremi unuttum butonuna basarak yeni şifrenizi oluşturulmalıdır.

Adım Adım KOSGEB Girişimcilik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB belgesini almak isteyen kişiler için sırayla bahsedilen işlemler için aşağıdaki adımları takip etmesi gerekir:

  • E devlet girişi yapmak,
  • Eğitim başvurusunu mail adresini güncelleme yapmak,
  • İl seçmek,
  • E devlet ile başvur butonuna basmak,
  • Formu eksiksiz doldurmak,
  • Onay vermek,
  • Başvuru işlemini son olarak tamamlamak.

KOSGEB başvuru formu doldurulduğunda verilen bilgilerin doğru olduğundan emin olunması gerekir.

KOSGEB Nedir?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!