1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Girit’in Güneyindeki Doğalgaz 572 Yıllık İhtiyaca Yeter
Girit’in Güneyindeki Doğalgaz 572 Yıllık İhtiyaca Yeter

Girit’in Güneyindeki Doğalgaz 572 Yıllık İhtiyaca Yeter

Doğu Akdeniz’de doğalgaz rezervinin bulunması durumunda Türkiye’nin enerji bağımlığının son bulacağı açıklandı.

A+A-

Türkiye son dönemde doğalgaz arama faaliyetlerine büyük bir hız verdi. Tüm tehditlere ve yaptırım söylentilerine karşın Türk donanması ve sismik arama gemileri Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetlerine devam ediyor.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de gaz arama çalışmalarından rahatsızlık duyan Fransa ve Yunanistan’ın başını çektiği dünya devi ülkeler ise arama faaliyetlerinin durdurulması için baskıda bulunuyor.

Doğu Akdeniz’deki Doğalgaz Rezervi

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Fatih Altaylı’nın Teke Tek programının konuğuydu ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki gaz arama faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaycı, dünyanın en zengin hidrokarbon yataklarının Doğu Akdeniz’de olduğunu belirterek, Türkiye’nin doğalgazı bulması durumunda enerjide dışa bağımlılığın sonra ereceğini belirtti. Bölgede bulunan doğalgazın 572 yıllık ihtiyacı karşılayabilecek büyüklükte olduğunun altını çizdi.

Yaycı, “Libya bizimle anlaşma yaparak, Yunanistan'ın Mısır'la anlaşma yapmasına rağmen 39 bin kilometrekare alan kazandı. Doğu Akdeniz'de dünyanın en zengin hidrokarbon yataklarının olduğu söyleniyor. Dolayısıyla şu andaki hesaplamalara göre örneğin Girit'in güneyinde bilinen rezerv, Türkiye'nin 572 yıllık ihtiyacını karşılayacak düzeyde.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye uzun süredir sürdürdüğü arama faaliyetlerinden ilk sevindirici haberi Karadeniz’den almıştı. Tuna-1 bloğun da bulunan 320 milyar metreküplük doğalgazın ülkenin 7-8 yıllık ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğu açıklanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.