Google’dan Türkiye’deki Reklam Hamlesi

Dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google, internet kullanıcılarının arama sonuçlarına ilişkin çıkan alışveriş reklamlarını Türkiye’deki pazardan kaldırma kararı aldı.

65742
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alınan önemli karar ile beraber 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren kullanıcılar karşılarına çıkan alışveriş reklamlarını göremeyecek. Herhangi bir kullanıcının bir alışveriş için yazdığı bir kelime sonrasında, karşılarında e-ticaret sitelerinin vermiş olduğu reklamlardaki ürünler çıkmayacak. Rekabet Kurulu kararları sonrasında kararların alındığını açıklayan Google, 10 Ağustos’tan itibaren Türkiye’deki kullanıcıların bu tip reklamlar ile karşı karşıya kalmayacağını duyurmuş oldu.

E-Ticaret Reklamları Çıkmayacak

Karar doğrultusunda internet kullanıcılarının yazdığı bir kelimenin satışını yapan e-ticaret sitelerinin reklamları en üstte çıkmayacak. Alışveriş Karşılaştırma Servisleri kapsamında reklamlara eşit olarak erişim sağlanması amacıyla hem kullanıcı hem de satıcı kalitesini koruyacak bir çözüm önerisi olarak ortaya çıkan bu karar, Google’de de büyük bir değişim yaratacak. Avrupa’da Google Alışveriş Reklamları davası çerçevesinde başarılı olan ve hala uygulanan bu çözüm yolunun Türkiye’de Rekabet Kurulu’ndan onay alması gerekiyor. Onay alındığı taktirde, kullanıcılar artık e-ticaret sitelerinin reklamlarını en üst sıralarda görmeyecek.

Rekabet Kurumu Ne Amaçlıyor?

Rekabet Kurumu, internet platformunda ziyaretçilerin arama yapacağı ürünleri direkt olarak göstermeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda da Google şirketinin arama motorunda e-ticaret sitelerinin de reklamlar kapsamına alınmasını yanlış buluyor. Diğer internet sitelerinin hakkının yendiğini düşünen Rekabet Kurumu, Google’nin bu eşitliği ihlal ettiğini düşünüyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0