Haklar Saklı Kalmak Kaydıyla Görevden Feragat Nedir?

Kişilerin atandıkları görevden feragat etmek isteyebilirler. Bu durumda nasıl bir yol izleneceği ve feragat etme hakkı bulunup bulunmadığı merak edilmektedir.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir kişi, memur olarak bir göreve atanması durumunda, kazanmış olduğu bu görevden, çeşitli sebepler ile feragat etmek isteyebilir. Bu durum için farklı uygulamalar ve uyulması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Yani kişilerin göreve başlama veya başlamama aşamasında bireysel olarak karar verebilmeleri söz konusu değildir.

Atamalarda Görev Yerinde Bulunma ve İşe Başlama Süreci Nasıl İlerler?

Atamalarda Görev Yerinde Bulunma ve İşe Başlama Süreci Nasıl İlerler?
Atamalarda Görev Yerinde Bulunma ve İşe Başlama Süreci Nasıl İlerler?

İlk kez ataması gerçekleşen veya yer değiştirmek sureti ile atanan memur için;

  • Aynı yerde bulunan kişiler için, tebliğin kendilerine ulaşmasının ardından, ilk iş gününde göreve başlamak zorundadırlar.
  • Başka bir yere ataması gerçekleşen kamu personeli için ise, tebliğin kişiye ulaşmasının ardından, 15 gün içerisinde göreve başlanacak yerde olunması ve ilk iş günüde göreve başlanması zorunludur.

Kişilerin atama işlemlerinin gerçekleşmesinden sonra belirtildiği şekillerde işe başlamaları gerekmektedir. Atamanın gerçekleşmesi durumunda kişinin göreve başlaması bir zorunluluktur. Dolayısı ile atama işleminden sonra göreve hiç başlamadan feragat etme durumu olamaz. Bu durumda çeşitli yaptırımlar bulunmaktadır.

Görevden Feragat Sonrası İşe Başlanmaması

Görevden Feragat Sonrası İşe Başlanmaması
Görevden Feragat Sonrası İşe Başlanmaması

Bir görevden ayrılarak yeni bir göreve atanan kişilerin, tebliğin ulaşmasının ardından 15 gün içinde görev yerinde bulunmaları gerekir. Bu süre zarfında görev yerinde bulunmayan kişilere, ücret verilmeyerek bir 10 günlük süre daha tanınmaktadır. Göreve vaktinde başlamadığının sebebini belge ile ispatlamayan ve mecburi sebepleri olmayan kişiler görevden çekilmiş sayılmaktadır. Dolayısı ile atandığı yerde memur olarak görev yapamaz.

Hakların Saklı Kalması
Hakların Saklı Kalması

Hakların saklı kalması ile görevden feragat durumunda, kişiler genellikle bir dilekçe ile bu isteklerini dile getirmektedirler. Genellikle bunun çok da önemli olmadığı belirtilmektedir. Kişilere tanınmış bir hakkın olması durumunda bunun zaten hukuk yolu ile korunacağı bilinmelidir. Bu noktada kişinin memur olarak atamasının gerçekleştiği göreve başlaması, bu zaman dilimi içerisinde başka bir kadroya atama işleminin gerçekleşmesi halinde görevden feragat etmesi en doğru yoldur. Bu sayede kişinin hakları ve statüsü korunmuş olmaktadır.

İstifa Eden Memur Tekrar Memurluk Yapabilir Mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Haklar Saklı Kalmak Kaydıyla Görevden Feragat Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!