Görevine son verilen memur memuriyete dönebilir mi

FETÖ/PDY kapsamında görevine son verilen devlet memurları görevine tekrar dönemez. Görevine son verilen kamu çalışanlarına yargı yolu da kapanacak.

23255
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devletimize yapılan 15 Temmuz gecesi hain saldırının ardından çıkarılan ilk OHAL kararnamesinde kamu çalışanları ile ilgili önemli bir karar alındı. Kamuda çalışan memurların görevden alma işlemleri devam ediyor. Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) birçok kamu personeli görevden alındı. Tüm bakanlıklardaki ilgili kamu personellerinin ilişik kesme işlemleri devam ediyor, tek tek kişilere yazılar tebliğ ediliyor.

FETÖ/PDY kapsamında soruşturmalar devam ediyor. Bu kapsamda soruşturma tüm kamu kurum ve kuruluşlarında devam ederken FETÖ mensubu olması sebebiyle görevine son verilen memurun görevine tekrar dönüp dönemeyecekleri kesinleşti. Hangi bakanlıkta çalışırsa çalışsın FETÖ üyesi olması sebebiyle görevine son verilen devlet memurlarının tekrar memuriyete dönüşü olmayacak. Memuriyetine son verilen kamu personellerinin işe dönüş için dava açma hakları bulunmuyor.

Açığa alma ne anlama gelir? Devlet memurları Kanunu’nun 137-145. açığa alınma şu şekilde tanımlanmaktadır. Açığa alama görevi başında kalmasında sakınca görülecek “devlet memurları” hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir. Kamuoyunda açığa alınma ya da el çektirme olarak bilinmesine karşın mevzuatta böyle tarif edilmemiştir. Açığa alma, memuriyetten atılma uygulaması ile karıştırılmamalıdır. Açığa alınan memurun memuriyet hayatı biter şeklindeki yorumlar yanlış olarak tabir edilmektedir. Açığa alınan personelin işten atılarak memuriyet hayatı bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu olay Türkiye tarihinde bir ilktir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 5 sene önce

    TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI OLARAK 15 TEMMUZ DA OLANLARI ASLA VE ASLA KABUL EDİLEMEZ VE ETMİYORUZ HERZAMAN DEVLETİMİZİN YANINDA YIZ Yalnız gıt kanaat zor şartlarda okutup öğretmen yaptığı mız evli çoluk çocuk sahibi öğretmen ççocuklarımız haklarında soruşturma yapmadan savunmalarını almadan terör örgütüne üye diye kolundan tutup sokağa atılması nı asla kabul etmiyoruz devlet büyüklerimiz in bu yanlıştan döneceğine inanıp düzeltme sini bekliyoruz Bizler herzaman devletimizin yanında yız

  2. Ben atılan bir ögretmenin eşiyim biz 7 yıl karsın köyunde farelerin cirit attığı suyun tuvaletin olmadıgı bir köy evinde biri engelli iki cocugumzla devlete hizmet etmek icin kaldik devletin izni ile açılan bir lanet olası sendikaya üye olmak suçu ile simdi örgüt damgası yedik bumuydu mükafatımız bizim gibi milyonlarca mahsum insan perisan darbecileri kahru perisan etsin mevlam ama onların yaptığı bu pislgin faturası neden bize kesildi bırakın insanlar sucsuz olduklarını ispatlasın mahkemeler ku

  3. 5 sene önce

    Atatürkçü Gençlik sizi telin ediyor.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!