GSS Nedir? Kimler Yaptırmalı?

Genel Sağlık Sigortası nedir? Kimler yaptırmalı? Nasıl yapılır? Zorunlu mudur? Sorularına cevap arayanlar için bu soruların cevapları yazımız içinde mevcuttur. Detaylar mymemur.com.tr’de!

67035
Daha Fazla Göster

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası yani kısa adıyla GSS 18 yaşından büyük olan sigortalı çalışmayan ve maddi bir geliri olmayan bireylerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi ve finansmanının sağlanabilmesi için yaptırması gereken zorunlu bir işlemdir. Genel Sağlık Sigortası ilk olarak 2012 yılında zorunlu hale getirilmiştir.

Genel Sağlık Sigortasını Kimler Yaptırmalı?

Genel Sağlık Sigortasını Kimler Yaptırmalı?
Genel Sağlık Sigortasını Kimler Yaptırmalı?

Genel Sağlık Sigortası 18 yaşından büyük olan sigortalı çalışmayan ve maddi bir geliri ve sosyal güvencesi olmayan kişilerin prim ödeyip ödemeyeceğin, ödeneceği zaman ise ne kadar ödeneceğini belirleyen ve her bireyin yaptırması zorunlu tutulan bir işlemdir.

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Ücret Ödemeden Faydalanılabilir?

Hanede bulunan, kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olan bireyler genel sağlık sigortasından herhangi bir ücret ödemeden devletin sunmuş olduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilmektedir.

Genel Sağlık Sigortasından (GSS) Nasıl Faydalanabilirim?

Genel Sağlık Sigortasından (GSS) Nasıl Faydalanabilirim?
Genel Sağlık Sigortasından (GSS) Nasıl Faydalanabilirim?

Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan, işsizlik maaşı alamayan veya kesilen, işsiz olan, emekli olmaya hak kazanmamış olan her kişi Genel Sağlık Sigortası kapsamında sigortalı oluyor.

Genel Sağlık Sigortasından faydalanabilmek için ilk önce bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığa giderek Gelir Testi başvurusunda bulunarak bu işlemi yaptırmanız gerekir. Gelir testi yaptırarak Genel Sağlık Sigortasından ne kadar ücret ödeyerek ya da ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

GSS Başvuru Şartları Nelerdir?

Genel Sağlık Sigortası başvuru şartları, herhangi bir sigortalı işi olmayan, işsizlik maaşı biten veya faydalanamayan, emekli olmayan her birey Genel Sağlık Sigortası kapsamında başvuru yapmadan ve şart aranmadan otomatik olarak devlet tarafından sigortalı olabilmektedir.

Ancak önemli bir nokta var ki bu sizin bütçenizi sarsabilir. Eğer gelir testi yaptırmazsanız ve Genel Sağlık Sigortası primlerini dikkate almayıp yatırmazsanız bu borç olarak birikir. En sonunda devlet belirli bir noktadan sonra bu borcu sizden faiziyle talep etmek isteyecektir. Bu yüzden böyle bir durumla karşılamamak için gelir testinizi mutlaka yaptırmak ve Genel Sağlık Sigortası primlerini aksatmadan ödemek önem taşımaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası başvurusunda bulunmak için bazı belgeler istenmektedir bu belgeler şunlardır;

  • T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Kaymakamlık binası içinde bulunan Sosyal Hizmetler Birimine gerek buradan alınacak Genel Sağlık Sigortası (GSS) başvuru formu
  • Muhtardan, e-devlet sisteminden veya nüfustan alınacak olan İkametgâh Belgesi

Bu belgeler hazırlandıktan sonra yaşamış olduğunuz şehirdeki kaymakamlığa giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

GSS İptal Ettirme Dilekçesi Nasıl Alınır?

Genel sağlık sigortası zorunlu sağlık sigortası olduğu için iptali konusunda uygun bir neden istemektedir. Bazı hassas durumları kurum tarafından belirlenmiştir. Normal sürece göre 25 yaş üzeri kişilerin prim ödemesi zorunlu kılınan maddelerindendir. GSS bazı durumlar için de çıkış yapılma konusunda zorunluluk kılmıştır. Gss iptal işlemi için Sosyal Sigortalar Müdürlüğü’ne başvuru yoluyla gerçekleştirilmiştir.

GSS İptal Ettirme İşlemi Nasıl Yapılır?

İptal işlemi kişinin isteğine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Kişiler işe başladıkları zaman direkt olarak sisteme işlenerek yatırılan sigorta primlerinden Genel Sağlık Sigortası’nı etkilediğini düşündükleri için iptal başvurusuna gerek duymazlar.

Ancak bu sigortanın iptal edilmesi durumu için bazı durumların var olması ve gerekli başvuruları içermektedir. Sistem üzerinden anında yapılan iptal işlemi konuyla ilgili gerekçeleri kapsamadığı sürece isteğe bağlı durumdan çıkar.

Yurtdışında Yapanlar Nasıl GSS İptali Yapabilir?

Kişiler yurt dışında olsalar dahi GSS iptali yapabilirler. Pasaportlarına işlenen giriş ve çıkış tarihleri baz alınarak kişinin GSS iptal başvurusu gerçekleşir. Burada istenen temel şart kişilerin yurt dışında olup olmadıklarını kanıtlayabilmesidir. Bu durum gerçekleştiğinde yurt dışında olanlar için de iptal işlemi gerçekleşmiş olur. Buna göre eğer öğrencilerin süresindeki gibi üzerlerine borç tanımlanmışsa öncelikle borca itiraz etmeleri gerekir. Eğer farklı bir durumda kişiler ikametgahlarını yurtdışına aldırmışlarsa bu kanıt olarak gösterilebilir.

GSS İptalinde Aranan Şartlar Nelerdir?

Bu işlemde öncelik direk olarak gelir hesaplamalarının yapılmasıdır. İptal etme işlemi için de bazı şartlar istenilmektedir. Bunlar:

  • 4/A, 4/B, 4/C veya özel vakıflara ait Emekli Sandığı sigortasına bağlı olarak iş bulması,
  • 60 yaş aylığının alınmaya başlanması,
  • 2330 Nakdi Tazminatlar kanun dahilinde aylık alınmaya başlanması,
  • 2022 kanunuyla engelli aylığı alınması,
  • Harp malullüğü veya terörle mücadeleyle aylık hakkı elde edilmesi,
  • Köy koruculuğu yapılması ve bu sebeple aylık alınması, İkametgahın yurtdışına taşınması,
  • Ölüm sebebiyle çıkış Bağ-Kur emeklisinin bakmakla mükellef olduğu kişiler sebebiyle sağlık yardımı alma hakkı elde etmesi şeklindedir.

Askerlik Döneminde GSS Borcu İptali Nasıl Olur?

Askerlik sürecinde olan ve GSS borcunu iptal ettirmek isteyen kişiler de itirazlarını belirtmelidirler. Kişi SGK’ya giderek yapacağı itirazda asker olduğu ispat etmelidir. İtiraz sonrası yapılan kontroller sonucunda kişinin prim borçları iptal edilir ve sonucundan GSS iptali gerçekleşir. GSS iptali için kişi gereksiz başvuru yaparsa tekrar talep edememek üzere cezaya çarptırılır.

İsteğe Bağlı Sigorta Hakkında Tüm Detaylar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GSS Nedir? Kimler Yaptırmalı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!