GTB 2. el araç satışına kısıtlamalar getiriliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı (GTB) tarafından hazırlanan taslağa göre vatandaşlar yılda belirli sayıda araç satışı yapabilecekler. İkinci el taşıtlara garanti ve galerilere yeni düzenlemeler getiriliyor. İşte detaylar.

23532
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca (GTB) uzun süredir yapılması planlanan taslakta bazı detaylar gün yüzüne çıktı. Özellikle bir kişi sadece yılda 3 adet araç satışı yapabilecek Araç satışına getirilecek kısıtlama ile vatandaş 3’ten fazla araç satış işlemi gerçekleştiremeyecek. İkinci el araç satışı üç ile kısıtlı olacak.

Öte yandan İkinci el araç satışı yapan işletmeler de satılacak araçla ilgili olarak ekspertiz raporu alacak ve bir kopyasını ise aracı satın alan kişiye verecek. Ayrıca, 10 yaşın altında veya iki yüz bin kilometrenin altındaki araçların da motor ve şanzıman gibi önemli parçalara, satışı yapan veya satışa aracılık eden firma veya işletmeler tarafından garanti verilecek.

GTB tarafından hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı’na göre ikinci el araç satışının sadece bu işi yapan işletme, esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılması ve kontrol altında olması planlanıyor. Ayrıca  ikinci el satışındaki kayıt dışı faaliyetin ve vergi kayıplarının da önüne geçilecek.

Ekspertiz raporları işletmeler tarafından alınacak ve bir kopyası da alıcıya verilecek. Ekspertiz bilgilerinin gerçek olup olmadığı konusunda endişe ortadan kalkacak.

Ayrıca en önemli konulardan birini oluşturacak olan İkinci el taşıtlara garanti gelmesi. 10 yaş veya iki yüz bin kilometrenin altındaki taşıtların motor ve şanzıman gibi önemli parçaları, satışı yapan veya işletmenin garantisi altında olacak. Söz konusu bu garanti, satış gerçekleştikten itibaren 6 ay veya 10 bin kilometre boyunca geçerliliğini koruyacak. Garanti süresinde bozulan araçlar 3 ay içerisinde tamir edilecek ve arıza süresince araç temin edilecek.

Galerilere ve taşıt pazarlarına yeni standartlar ise şu şekilde olacak: Yetki belgesi, fiziksel şartları, satış sertifikası gibi bir çok belge olmada satış yapılamayacak. Hazırlanan taslak ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından değerlendirildikten sonra yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 5 sene önce

    Özellikle galericilere ski bir denetim getirilmeli kesinlikle vergi alınmalı satılan Araç başı babami 20000 tl dolandirdilar hasarlı aracı hasarsız diye sattilar. Hasarlı aracı hasarlı fiyata aldığımızı kanun önünde iddia ademedik, babam inşaat işçisi omru billah biriktirdiği 20000 tl siydi onu da gasp ettiler çaldılar . Devlet bu olayı ciddiye almalı kesinlikle kar marjı gutmeyen sadece binmek için araç alan hallkini bu zalimlere karşı korumalı.

  2. 5 sene önce

    Yani isteğimiz doğrultusunda yıl içinde sadece üç kez araç değiştirebiliriz , sonraki yasak. Peki bu durum normal mi? Özgür bir ülkede ?

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!