1. YAZARLAR

  2. Rad.Tek.Şeref Parıldar

  3. Guatr ve Guatr Tedavisi - Şeref Parıldar
Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

Guatr ve Guatr Tedavisi - Şeref Parıldar

A+A-

Tiroid bezi, boynun önünde, şekli kelebeğe benzeyen, erişkinlerde ağırlığı 15-20 gr arasında olan, hormon salgılayan bir bezdir. Normal bir erişkinde, gıdalarla günlük 100-150 mikrogram iyot alımı tiroid hormonlarının yapımı için yeterlidir.

Tiroid bezinin en sık görülen hastalığı guatrdır. Guatr deyişi tiroid bezinin normalden büyük olmasını tanımlamak amacıyla kullanılır. Guatr, belli bir coğrafi yörede sık görülüyor ise buna endemik guatr denir. Tiroid bezindeki büyüme bezin tamamında olan, genel bir büyüme olabilir veya bazı kısımlarında nodüller şeklinde olabilir. Başlıca nedeni iyot eksikliğidir. İyot yetersizliğinde tiroid bezinin hormon üretimi azalır. Hormon üretimini normal seviyede tutmak için tiroid uyarılır, büyür ve guatr oluşur.

Sonuçta hormon seviyesi normal düzeyde kalır. Guatr başlangıçta tiroid bezinde genel bir büyüme şeklinde iken yıllar sonunda nodüller ortaya çıkar. Bazen tiroid bezindeki büyümeye rağmen hormon düzeyi normal tutulamaz ve hipotiroidi denen hormon üretimi yetersizliği oluşur. İyotlu gıdaların (ekmek, tuz gibi...) tüketilmesi bu tür endemik  guatr vakalarını önleyebilir.

Endemik guatr dışında iyot eksikliği olmadan, basit guatr denen guatr vakalarıda sıktır ve bu guatrda oluşum nedeni bilinmemektedir. Bu hastalarda hormon seviyesi normaldir.

Guatr hastalarının yakınmaları, çoğunlukla tiroid bezinin büyüklüğü ya da boyunda farkedilen bir şişlik ile ilgilidir. Başlangıçta yalnızca görüntü bozukluğu oluşturan bu durum, guatr büyüdükçe  yemek borusuna veya nefes borusuna bası yapabilir. Yutma güçlüğü ve solunum güçlüğü oluşabilir.

Guatr tanısı koymak için boyun muayenesi yapılmalıdır. Ayrıca tiroid hormon seviyelerine bakılmalıdır. Ultrasonografi ile nodül varlığı araştırılmalıdır. Kanser yönünden nodüllere biyopsi yapılması gereklidir.

Nodülsüz guatr hastalarında ilaç tedavisi  çoğu zaman yeterlidir. Nodüler guatr hastalarında ise ilaç tedavisi çoğu kez yetersizdir. Ayrıca nodüler guatrda %5 oranında kanser olasılığı söz konusudur.

Kanser şüphesi veya kanıtlanmış kanser varsa , bası bulguları varsa, göğüs boşluğu içine büyüme varsa veya kozmetik nedenlerle guatrlarda ameliyat gerekir. Ameliyatla tiroid bezi alınır. Çoğu zaman tamamen alınması tavsiye edilir. Ayrıca ameliyattan sonra hormon seviyesini korumak ve nüksleri önlemek için ömür boyu hormon tedavisi verilmelidir. Hastalar 3-6 aylık periyotlarla kontrol edilmelidir. 

Bu yazı toplam 568 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.