Gümrük yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı (GTB) Gümrük müşavir yardımcılığı sınav şartlarında değişiklikler yaptı. Gümrük yönetmeliğinde yapılan değişiklikler, sınav şartları ve başarı puanı için tıklayınız.

18415
Daha Fazla Göster

Gümrük yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 29 Mart 2016 tarihli ve 29668 sayılı resmî gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi. Gümrük müşavir yardımcılığı sınavında yapılan değişiklikler nelerdir? Haber ayrıntımızda.

7 Ekim 2009 tarihli ve 27369 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gümrük Yönetmeliğinin 213 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan “adına” ibaresi “hesabına” olarak değiştirildiği belirtildi.

Transit Rejimi bölümünde, hareket idaresinde transit beyanı ilk fıkrası şu şekilde değişti.

 Transit beyanı, Türkçe olarak ve transit rejiminde rejim hak sahibi olan asıl sorumlu tarafından yapılır. Kanunun 5 inci maddesi uyarınca, transit beyanı asıl sorumlu adına ve hesabına doğrudan temsil yoluyla veya asıl sorumlu hesabına olmak üzere asıl sorumlunun dolaylı temsilcisi tarafından da yapılabilir.

Gümrük müşavir yardımcılığı sınavı yazılı ve sözlü şeklinde şu şekilde olacak.

Gümrük müşavir yardımcılığı sınavı yazılı olmak üzere tek aşamada; gümrük müşavirliği sınavı ise yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada yapılır.

Gümrük müşavirliği sınavının yazılı kısmını kazananlar, Bakanlıkça tayin edilecek yer ve zamanda sözlü sınava tabi tutulur.

Yazılı ve sözlü sınavlarının zamanı ve başvuru koşulları en az bir ay önce ilan edilir.

Bu madde hükümlerine göre yapılacak sözlü sınavlar, adayın; Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücünün, Liyakati, temsil kabiliyeti, bilgi düzeyi, davranış ve tepkilerinin mesleğe veya göreve uygunluğunun, Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığının, Genel yetenek ve genel kültürünün ve mesleki bilgisinin değerlendirilmesi suretiyle yapılır.

gumruk-musavir-yardimciligi..jpg

Sınav kurulu, adaylar hakkında yukarıda yazılı kriterlerin her biri için ayrı değerlendirme yapar. Yapılan değerlendirmeye göre verilen puanlar tutanağa geçirilir. Her kriter için verilen puanların ortalaması, adayın sözlü sınav puanıdır. Sözlü sınavda, tutanak dışında herhangi bir kayıt sistemi kullanılmaz.

Gümrük müşavir yardımcılığı yazılı sınavından (60) altmış veya üzerinde puan alanlar başarılı sayılır. 29 Mart 2016 tarihli ve 29668 sayılı resmî gazete için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gümrük yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!