Güncel Suriye haritasında kim nereyi kontrol ediyor

TSK'nın Suriye Cerablus'a yönelik olarak başlattığı operasyonlar devam ediyor. Yoğun şekilde sabahın erken satlerinden beri hava ve kara unsurları ile bombalanan IŞİD için mücadele tam anlamıyla başladı

23625
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) sabah 4 sıralarında başlattığı operasyonlarla sınırın tüm terör örgütlerinden temizlenmesi hedefleniyor. Sınır güvenliğinin arttırılması ve sınırdan göz harekatının da önlenmesi için Suriye’ye ciddi operasyon başlatıldı. Operasyonda Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması öncelikli hedefler arasında olduğu belirtildi.

Aşağıdaki haritalardan da anlaşılacağı üzere şu an Suriye’de rejim güçleri ve Özgür Suriye Ordusu ve muhalif güçlerin haricinde İŞİD ve PYD’nin de ciddi kontrolü bulunuyor. Son günlerde ülkemize yönelik olarak yapılan bir çok terör saldırısından sonra ve saldırıların artmasından sonra Suriye’nin toprak bütünlüğü esas alınarak Türkiye koalisyon güçleri ile operasyonları daha da genişleterek tüm Suriye’ye yayabileceği bekleniyor.

Ayrıca harita’da PYD’nin de Suriye’nin kuzeyinde Afrin ve Munbiç olmak üzere önemli sınır hattını kontrol altında tuttuğu görünüyor. PYD aynı zamanda PKK’nın da Suriye uzantısı olduğu bilinmekte. ABD desteğiyle yapılan operasyonun ana amacının Cerablus’un IŞID’ten tamamen temizlenmesi ve YPG güçlerinin Cerablus’a ilerlemesinin önüne geçilmesi.

Haritalardan da anlaşıldığı üzere PKK, PYD ve YPG’nin temel hedefi Suriye’nin kuzeyini tamamen ele geçirerek Türkiye sınırını kontrol altında tutup Akdeniz’e inilecek bir koridor açmak. Petrol sevkiatının bu koridordan rahatlıkla geçişinin önlenmesi için ve terör örgütleri ile sınır hattı boyunca komşu olmamak için operasyonların artması bekleniyor.

suriyedeki-tum-guclerin-haritadaki-yeri.jpgsuriyedeki-tum-guclerin-haritadaki-yeri-001.jpgen-son-guncel-suriye-haritasi.jpg

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!