Güneş Tutulması Türkiye’den İzlenebilecek mi?

Bilim insanları tarafından uzun bir süredir beklenen güneş tutulması bugün gerçekleşiyor.

63226
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca Kişi 21 Haziran’ı Bekliyordu

Bilim dünyasının uzunca bir süredir bekleyişte olduğu ve “Ateş Çemberi” olarak niteledikleri güneş tutulması bugün gerçekleşecek. 21 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşecek olan güneş tutulması dünyanın pek çok ülkesinden izlenebilecek. Türkiye de bu ülkelerin arasında yer alıyor. Türkiye’de pek çok kişi güneş tutulmasını izleyip izleyemeyeceğini merak ediyor. Ateş Çemberini sadece bilim insanları değil vatandaşlar ve özellikle fotoğraf sanatçıları da merakla bekliyor. Görsel bir şölene dönüşecek olan güneş tutulması Türkiye’den ne zaman izlenecek?

Türkiye’den Ne Zaman İzlenecek?

Dünya genelinde milyonlarca kişi güneş tutulmasını izlemek ve şahit olmak için 21 Haziran 2020’yi bekledi. Çok önemli gök olaylarından biri olduğu bilinen güneş tutulması Türkiye’den izlenmeye bu sabah 06:45 civarında başladı. Tutulma en net Hakkari’den izlenecek. Diğer ülkelerden güneşin tutulumunu  en net izleyecek olan ülkeler ise Afrika, Hindistan ve Pakistan olarak sıralanıyor. Ayrıca Çin’in bazı kesimlerinden de güneş tutulması net bir şekilde gözlemlenebilecek. Avrupa’nın güneyi ve doğusu ile Avustralya’nın kuzeyinden de tutulma izlenebilecek.

Güneş Tutulmasında Ne Olacak?

Şahit olunan en önemli gök olaylarından biri olan güneş tutulmasında güneş aydan daha büyük görünecek. Bunun nedeni ise ay ve güneşin hareketlerinden dolayı aldıkları konum… Güneş tutulması Türkiye’nin dünya üzerindeki konumundan dolayı ülkemizden parçalı bir şekilde izlenecek. Uzmanlar güneş tutulmasının çıplak gözle izlenmemesi konusunda uyarıyorlar. Tutulmanın göz koruyucular ile izlenmesi gerekiyor. Aksi halde körlüğe kadar gidebilen çeşitli sorunlara yol açabileceği söyleniyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!