1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Güneşi Görmeyen Ameliyathane Personeli
Güneşi Görmeyen Ameliyathane Personeli

Güneşi Görmeyen Ameliyathane Personeli

Kendilerini “güneşi görmeyenler” olarak nitelendiren ameliyathane hemşireleri ve teknikerleri.

A+A-

Gün boyu penceresi bile olmayan, kapalı ve izole bir ortamda çalışan ameliyathane hemşirelerinin ve teknikerlerinin , gün ışığından yeterince yararlanamadıkları için çeşitli sorunlar yaşamaktadırlar.Ameliyathane ortamında çalışmak, izolasyondan kaynaklanan bedensel, davranışsal ve psikolojik sorunlara neden oluyor. Bu çalışanlarda ayrıca tükenmişlik sendromuna da rastlanıyor.Ameliyathane personelinin  gün ışığından daha fazla yararlanması, ameliyathanelerde güneş ışığına yakın aydınlatma yapılması, gece çalışanların çalışma sürelerinin kısaltılmasına yönelik önlemler alınmalıdır.Bir araştırmada, 5 yıl ve üzerinde ameliyathanede çalışan sağlıkçılarda D vitamini düzeyinin normalin çok altında olduğu bildirildi. Bu kadar yoğun ve riskli bir birimde çalışan ameliyathane çalışanlarının yeteri kadar maddi ve manevi olarak kıymetlerinin bilinmediği aşikardır. 

Bu ve bunun gibi riskli ve çalışma şartlarının zor olduğu birimlerde öncelikle gerekli iş güvenliğinin sağlanması, çalışanların korunması gerekmektedir. Tek suçu sağlık personeli olduğu için bir çok bulaşıcı hastalığa , kansorejen kimyasallara vede radyasyona maruz kalmak sağlık personelinin kaderi olamaz. Bütün önlemler alındıktan sonra performans yönetmenliğinden ciddi anlamda maddi  kaybı olan  sağlık personelinin yaşam kalitesini yükseltmek için bir takım düzenlemeler yapılmadır.

Mehmet Ali Dinçel/ANKARA

MyMemur.Com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.