1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. MEVZUAT

  4. Gürkut ACAR "Diş hekimleri İlaçları Mevzuat Dışımı Alıyor"
Gürkut ACAR "Diş hekimleri İlaçları Mevzuat Dışımı Alıyor"

Gürkut ACAR "Diş hekimleri İlaçları Mevzuat Dışımı Alıyor"

Diş hekimlerinin, mevzuat gereği almaları gereken ilacı, mevzuat dışı yollarla temin ettiklerinin

A+A-

CHP TBMM Grup Disiplin Kurulu Üyesi ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Antalya Milletvekili Av. Gürkut ACAR 7 mayıs 2014 tarihinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun cevaplaması için yazılı soru önergesinde bulundu. Diş hekimlerinin, mevzuat gereği almaları gereken ilacı, mevzuat dışı yollarla temin ettiklerinin kamuoyuna yansıdığını ve bu sorunun nasıl çözüleceği nasıl bir yol izlendiği ile alakalı olarak bir cevap istemiştir. İşte Antalya Milletvekili Av. Gürkut ACAR’ın sağlık bakanına yöneltilen 5 Sorusu;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

Av. Gürkut ACAR

Antalya Milletvekili

Diş hekimlerinin mevzuat gereği acil müdahale çantalarında diazem bulundurma zorunluluğunda oldukları ancak yeşil reçete ile satılan bu ilacı kendi imkanları ile alamadıkları bildirilmektedir. Diş hekimlerinin, mevzuat gereği almaları gereken ilacı, mevzuat dışı yollarla temin ettikleri kamuoyuna yansımıştır.

Antalya Diş Hekimleri Odası Başkanı Hüseyin Tunç, soruna uzun süredir çözüm bulunamadığını bildirmektedir.

Bu kapsamda;

1-Diş   hekimlerinin acil müdahale çantalarında diazem ilacının bulunması zorunluluğunun gerekçesi nedir?

2-Bu    ilacın bulunmaması nedeniyle diş hekimlerine son 5 yılda kaç kez ne tür yaptırım uygulanmıştır?

3-         Diş hekimleri, yeşil reçete ile satılan diazemi nasıl temin edeceklerdir? Söz konusu ilacın temini konusunda yaşanan sorunlar nedeniyle Bakanlığa bir başvuru olmuş mudur? Ne yanıt verilmiştir? Sorunun çözümü için neden bir adım atılmamaktadır?

4-Söz   konusu ilacın diş hekimlerine doğrudan ya da odalar aracılığıyla dağıtılması yönünde bir adım atılacak mıdır? Diş hekimlerinin acil durumlarda müdahale için kullanmaları gereken bir ilacı, mevzuat dışı yollarla temin etmelerinin önüne geçilecek midir?

5-Diş   hekimlerinin diazem temini konusunda yaşadıkları sıkıntılar kısa sürede giderilecek midir?

Personel Sağlık Tr Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.