Gurmeler Tarsus’un Lezzetlerine Hayran Kaldı

Kültürel olarak zengin bir yapıya sahip olan Tarsus'un yöresel lezzetleri, "Tarsus Gastronomi ve Araştırma Günleri" etkinliği ile görücüye çıktı.

35673
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kültürel olarak zengin bir yapıya sahip olan Tarsus’un yöresel lezzetleri, “Tarsus Gastronomi ve Araştırma Günleri” etkinliği ile görücüye çıktı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Tarsus Belediyesi, Mersin Kent Konseyi ve Tarsus Kent Konseyi tarafından ortaklaşa düzenlenen ve Tarsus’un eşsiz lezzetlerinin tanıtıldığı Tarsus Gastronomi ve Araştırma Günleri yoğun ilgi gördü. Tarsus mutfağının eşsiz lezzetlerinin dünyaya tanıtıldığı gastronomi gününde şefler, konunun uzmanı yazarlar ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen akademisyenler, Tarsus mutfağının zenginliklerini ustalarının elinden tatma imkanı buldu.

“Kalbe giden yol mideden geçiyorsa eğer, tam yerine geldiniz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, medeniyetin en temel ölçülerinden birinin de gastronomi olduğuna değinerek, toplumların yalnızca dilleri ile değil kıyafetleri, tavırları, davranışları ve mutfaklarıyla da konuştuklarını söyledi.

Dünyaca ünlü şeflerin Tarsus’a gelerek yöresel lezzetlerini tattığını ve gurmeleri Tarsus’ta ağırlamaktan son derece memnun olduklarını belirten Kocamaz, “Lezzet, doğal ve taze gıdaları ustaca işleyen sanatkâr ruhların ve maharetli ellerin işidir. Kalbe giden yol mideden geçiyorsa eğer, tam yerine geldiniz. Mutfakta asıl dile gelen, bir toplumun damak zevki ve birikimleridir. Ve baş aşçılar, bu birikimlerin görkemli sözcüleridir. 12 bin yıllık kadim tarihi boyunca nice topluluklara ev sahipliği yapan medeniyetler beşiği Anadolu, evrensel değer ve birikimlerin doğal sergi alanıdır. Anadolu’ya anlam katan sadece tarihi eserleri değil, bu eserlerle yaşıt yemek kültürüdür aynı zamanda. Türkiye’nin dört bir yanından dört bin lezzet kanatlanır gökyüzüne. Anadolu’nun buram buram medeniyet tüten muhteşem havasına aromasını veren budur aslında” dedi.

“Tarsus, “lezzet şehri” unvanını fazlasıyla hak etmektedir”

Tarsus’un yöresel lezzetlerinden olan humus, fındık lahmacun, Tarsus şalgamı, Tarsusi kahvesi, Tarsus beyazı, Tarsus yayla bandırması, dilme gibi örneklerini sıralayan Kocamaz, Mersin’in “Lezzetin başkenti” unvanını fazlasıyla hak eden emsalsiz bir masal diyarı olduğunu belirtti. Tarsus’un hem özel hem de evrensel bir mutfağının olduğunun altını çizen Kocamaz, “Tıpkı Anadolu gibi, Akdeniz’in incisi Mersin’imiz ve 10 bin yıllık kesintisiz tarihiyle kadim Tarsus’umuz da böyledir. Geçmişi antik çağlara dayanan, neolitik dönemden beri kültürlerin buluşma noktası olan ve kültürel olarak çok zengin bir yapıya sahip olan Tarsus, Türkmen, Girit, Rum ve Ermeni kültürlerinin kaynaştığı, birbirlerinin mutfakların lezzet alışverişi yaptığı kadim bir şehirdir. Benzersiz doğal, tarihi ve kültürel değerleriyle farklılıkları zenginliğe eviren, sofraları şölen yerine çeviren Tarsus, 10 bin yılda kıvamını bulan mutfağıyla “lezzet şehri” unvanını fazlasıyla hak etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Tarsus’un eşsiz lezzetlerini gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz”

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ise kökleri antik çağa kadar uzanan Tarsus’un yemeklerinin de geçmişte Tarsus’ta yaşamış zengin kültürlerin harmanından nasibini aldığına değinerek, Tarsus’un tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra mutfağı ile de ön plana çıkması için gastronomi günlerinin düzenlendiğini belirtti.

Tarsus’un lezzetlerinin ön plana çıkması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için düzenlenen etkinliğin önemine değinen Can, “Tarsus’un eşsiz lezzetlerinin tanıtılması ve günlük yaşamda daha çok yer alması için düzenlenen etkinlik, bu birkaç günle sınırlı kalmayacak. İlerleyen günlerde de bu etkinlikle ilgili çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Gurmelerin favori lezzeti Humus oldu

Tarihi Tarsus Evleri, St. Paul Kuyusu’nda düzenlenen etkinlikte vatandaşlar kurulan stantlarda beğendikleri lezzetlerin yapılışlarını yerinde görürken, bir yandan da yapımındaki püf noktalarını ustalarından öğrendi. Birbirinden lezzetli yemeklerin farklı sunum teknikleri ile vatandaşlara sunulduğu etkinlikte ünlü yazar ve gurme Barbara Abdem Massad, modern kebap yorumcusu Edward Brunet Adiono ve Türk Aşçı Milli Takımı Kaptanı Esat Özata yaptığı yemeklerle hem lezzet sırlarını vatandaşlarla paylaştı hem de Tarsus’un lezzetlerini anavatanında tattı.

Modern kebap yorumcusu Edward Brunet Adiono ve ekibi, Tarsus’a özgü humusu beğenirken, Esat Özata fındık lahmacunu favori lezzeti olarak seçti.

Gurmeler Tarsus’un Lezzetlerine Hayran Kaldı

İHA

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!