1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Nedir
Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Nedir

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Nedir

657 DMK’da yer alan memurluğa girişte aranan genel şartlara güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hükmü eklenmiştir. Güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması yapılmış olmak nedir, kim yapar, kişinin hangi özelliklerine bakılır ve ne kadar sürer?

A+A-

Kamuya personel alımlarında 676 OHAL KHK'sı sonrasında çok önemli bir hüküm olan "güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması olumlu sonuçlanmış olmak" şartı getirildi. 657 DMK'da yer alan ve kamuya atanmak için gerekli genel şartlara eklenen hüküm ile adaylar güvenlik soruşturması veya arşiv araştırmasından geçmektedir.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına kadrolu, sözleşmeli, işçi veya geçici personel alımları için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması önemli bir husus oldu ve kamu güvenliği açısından da son derece önemli bir şart haline geldi. Adaylar güvenlik soruşturmalarının hangi birimler tarafından ve ne kadar sürede tamamlandığına dair bilgi sahibi olmak istiyor.

Güvenlik soruşturması nedir? Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteniğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Arşiv araştırması nedir? Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının mevcut kayıtlardan saptanmasını sağlamaktadır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hangi kurumlar tarafından yapılmaktadır? Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri tarafından yapılmaktadır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında nelere bakılır? Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında kişinin içinde bulunduğu ortam da dikkate alınarak Kimlik kontrolü, kimlik kayıtlarının doğruluk derecesi, uyrukluğu, geçmişte yabancı bir devletin uyrukluğuna girip girmediğine bakılır.

Kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı, kolluk kuvvetlerinin ve istihbarat ünitelerinin arşivlerinde bilgiler bulunup bulunmadığı, adli sicil kaydının ve hakkında bir tahdidin olup olmadığına bakılır.

Yıkıcı faaliyetlerde bulunup bulunmadığı ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı davranıp davranmadığına bakılmaktadır.

Şeref ve haysiyetini ihlal edecek ve görevine yansıyacak şekilde kumara, uyuşturucuya, içkiye, paraya ve aşırı bir şekilde menfaatine düşkün olup olmadığı, ahlak ve adaba aykırı davranıp davranmadığına bakılmaktadır.

Yabancılarla, özellikle hasım ve hasım olması muhtemel Devlet mensupları ve temsilcileriyle ilgili derecesinin iç yüzü ve nedenine bakılır. Sır saklama yeteneğinin olup olmadığı araştırılır.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasında nasıl bir yol izlenir? Bilindiği üzere kamu personeli adayları başvuru yaparken kimi alımlarda başvuru esnasında kimi alımlarda da sözlü veya sonuç aşamasında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunun doldurulması istenmektedir. Aday bu formu doldurduktan sonra süreç başlayacaktır. Kurumların izleyeceği yol ise şu şekildedir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formundaki sorular nüfus kayıtlarında yapılan tashih ve değişiklikler belirtilmek ve isimler açıkca yazılmak suretiyle cevaplandırılır ve nüfus cüzdanı örneği noksansız olarak doldurularak istek yazısı ekinde soruşturmayı yapan makama bildirilir.

Hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması istenilen kişiler için kurum ve kuruluşunca Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden sağlanan adli sicil kaydıyla ekteki formdan bir örneği kişinin nüfusa kayıtlı olduğu il valiliğine, bir örneği ikamet ettiği il valiliğine, bir örneği Emniyet Genel Müdürlüğüne, bir örneği de ilgisine göre Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığına gönderilir. Bir örneği de istekte bulunan kurum ve kuruluşun dosyasında saklanır.

Türk Silahlı Kuvvetlerince yaptırılacak arşiv araştırmalarında forma adli sicil kaydının eklenmesi zorunlu değildir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ne kadar sürer? Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması isteminin ilgili makama ulaşmasından itibaren arşiv araştırması sonuçları en geç 30 gün, güvenlik soruşturması sonuçları en geç 60 gün içinde cevaplandırılır. Soruşturma ve araştırma sonucunu içeren bilgi ve belgeler ilgilinin güvenlik makamlarındaki dosyasında asgari "gizli " gizlilik derecesinde saklanır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yönetmeliği gereği süre bu kadarken kurumların sonuçları açıklaması daha uzun sürmektedir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yönetmeliği tam metni için TIKLAYINIZ. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması FORMU için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler