Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Nedir?

Güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması yapılmış olmak nedir, kim yapar, kişinin hangi özelliklerine bakılır ve ne kadar sürer? Detaylar mymemur.com.tr'de!

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Nedir?
Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Nedir?
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamuya personel alımlarında 676 OHAL KHK’sı sonrasında çok önemli bir hüküm olan “güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması olumlu sonuçlanmış olmak” şartı getirildi. 657 DMK’da yer alan ve kamuya atanmak için gerekli genel şartlara eklenen hüküm ile adaylar güvenlik soruşturması veya arşiv araştırmasından geçmektedir.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına kadrolu, sözleşmeli, işçi veya geçici personel alımları için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması önemli bir husus oldu ve kamu güvenliği açısından da son derece önemli bir şart haline geldi. Adaylar soruşturmalarının hangi birimler tarafından ve ne kadar sürede tamamlandığına dair bilgi sahibi olmak istiyor.

Güvenlik Soruşturması Nedir?

Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Arşiv Araştırması Nedir?

Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının mevcut kayıtlardan saptanmasını sağlamaktadır.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Hangi Kurumlar Tarafından Yapılmaktadır?

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Hangi Kurumlar Tarafından Yapılmaktadır?
Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Hangi Kurumlar Tarafından Yapılmaktadır?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri tarafından yapılmaktadır.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasında Nelere Bakılır?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında kişinin içinde bulunduğu ortam da dikkate alınarak;

 • Kimlik kontrolü,
 • Kimlik kayıtlarının doğruluk derecesi,
 • Uyrukluğu,
 • Geçmişte yabancı bir devletin uyrukluğuna girip girmediğine bakılır.

Kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı, kolluk kuvvetlerinin ve istihbarat ünitelerinin arşivlerinde bilgiler bulunup bulunmadığı, adli sicil kaydının ve hakkında bir tahdidin olup olmadığına bakılır.

Yıkıcı faaliyetlerde bulunup bulunmadığı ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı davranıp davranmadığına bakılmaktadır.

Şeref ve haysiyetini ihlal edecek ve görevine yansıyacak şekilde kumara, uyuşturucuya, içkiye, paraya ve aşırı bir şekilde menfaatine düşkün olup olmadığı, ahlak ve adaba aykırı davranıp davranmadığına bakılmaktadır.

Yabancılarla, özellikle hasım ve hasım olması muhtemel Devlet mensupları ve temsilcileriyle ilgili derecesinin iç yüzü ve nedenine bakılır. Sır saklama yeteneğinin olup olmadığı araştırılır.

Güvenlik Soruşturması Aşaması Nasıl Olur?

Güvenlik soruşturması işlemleri 26/10/1994 tarihli ve 4045 sayılı Kanunun 1 inci maddesine dayanılarak çıkarılmış bir işlemdir. Bu konular hususunda güvenlik soruşturması hükümlerinden yararlanılmaktadır. Aslında iki kategoride analiz edilen bu konu ilk olarak arşiv araştırması ikinci olarak da güvenlik soruşturması olarak ele alınmıştır.

Arşiv Araştırması: Kişinin kolluk kuvvetler tarafından aranıp aranmadığı ya da kolluk kuvvetlerinde ve istihbarat ünitelerinde ilişkisinin bulunmasına ayrıca adli sicil kaydında tehdit bulunup bulunulmadığı araştırması yapılır.

Güvenlik Soruşturması: kolluk kuvvetleri tarafından kişinin aramalarının devam edip etmediği, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ile ilişki ile adli sicil kaydının herhangi bir tehdit oluşmadığını ayrıca yıkıcı faaliyetlerin olup olmadığını ahlaki değerlerler birlikte yabancılarla olan ilginin ve sır saklamanın yeteneğini elde bulunan kayıtlardan ve bulunduğu bölgeden araştırılmak suretiyle saptamaların yapılıp değerlendirmesidir.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kimler Hakkında Yapılmaktadır?

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kimler Hakkında Yapılmaktadır?
Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kimler Hakkında Yapılmaktadır?
 • Gizlilik dereceli yerlerde çalışan kamu personelleri meslek gruplarından üst ve alt kademe yöneticiler,
 • Türk Silahları Kuvvetlerinde, emniyet ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak kamu personeli,
 • Ceza infaz kurumlarında çalışacak personel,
 • İlk defa ya da yeniden kamu hizmeti görevine atanacak olanlar,
 • Bakanlık ile kamu kurum kuruluşlar için yurt dışı teşkilatlarda daimi görevlendirme yapacak personeller.

Türk Silahlı Kuvvetleri personeli hakkında soruşturması ve arşiv araştırmasına ilişkin Milli Savunma Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığına iletilmekte olup bu talepler Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve/veya Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında aşağıdaki huşular kullanılmaktadır.

 • Kimlik kontrolü, kimlik kayıtlarının doğruluk derecesi, uyrukluğu, geçmişte yabancı bir devletin uyrukluğuna girip girmediği,
 • Kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı üzerine kolluk kuvvetlerinin ve istihbarat ünitelerinin arşivlerinde bilgiler bulunup bulunmadığı, adli sicil kaydının ve hakkında bir tahdidin olup olmadığı,
 • Yıkıcı faaliyetlerde bulunup bulunmadığı ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı davranıp davranmadığı,
 • Şeref ve haysiyetini ihlal edecek ve görevine yansıyacak şekilde kumara, uyuşturucuya, içkiye, paraya ve aşırı bir şekilde menfaatine düşkün olup olmadığı, ahlak ve adaba aykırı davranıp davranmadığı,
 • Yabancılarla, özellikle hasım ve hasım olması muhtemel Devlet mensupları ve temsilcileriyle ilgili derecesinin iç yüzü ve nedeni,
 • Sır saklama yeteneğinin olup olmadığı, araştırılarak karar alınmaktadır.

Sonuçlara bakarak elde edilen bilgiler ise Değerlendirme komisyonu Yönetmeliğin 11. maddesinde belirtilen içeriklerle ilgili olarak elde edilmiş ve hukuki değer taşımayan gizli bilgileri araştırılarak kişiler hakkında bir değerlendirme yapmalıdır.

Soruşturma ilgili arşiv araştırması en geç 30 iş gününde güvenlik soruşturmaları ise 60 iş gününde cevaplandırılmalıdır. Yoğunluk durumlarına göre de süre uzayabilmektedir. Uzman çavuş adaylarının güvenlik soruşturması genellikle 3-6 ay arasında sonuçlanmaktadır.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasında Nasıl Bir Yol İzlenir?

Bilindiği üzere kamu personeli adayları başvuru yaparken kimi alımlarda başvuru esnasında kimi alımlarda da sözlü veya sonuç aşamasında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunun doldurulması istenmektedir. Aday bu formu doldurduktan sonra süreç başlayacaktır. Kurumların izleyeceği yol ise şu şekildedir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formundaki sorular nüfus kayıtlarında yapılan tashih ve değişiklikler belirtilmek ve isimler açıkça yazılmak suretiyle cevaplandırılır ve nüfus cüzdanı örneği noksansız olarak doldurularak istek yazısı ekinde soruşturmayı yapan makama bildirilir.

Hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması istenilen kişiler için kurum ve kuruluşunca Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden sağlanan adli sicil kaydıyla ekteki formdan;

 • Bir örneği kişinin nüfusa kayıtlı olduğu il valiliğine,
 • Bir örneği ikamet ettiği il valiliğine,
 • Bir örneği Emniyet Genel Müdürlüğüne,
 • Bir örneği de ilgisine göre Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığına gönderilir.

Bir örneği de istekte bulunan kurum ve kuruluşun dosyasında saklanır.

Türk Silahlı Kuvvetlerince yaptırılacak arşiv araştırmalarında forma adli sicil kaydının eklenmesi zorunlu değildir.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Ne Kadar Sürer?

Bu işlemin yapılması isteminin ilgili makama ulaşmasından itibaren arşiv araştırması sonuçları en geç 30 gün, güvenlik soruşturması sonuçları en geç 60 gün içinde cevaplandırılır. Soruşturma ve araştırma sonucunu içeren bilgi ve belgeler ilgilinin güvenlik makamlarındaki dosyasında asgari “gizli ” gizlilik derecesinde saklanır.

Bu soruşturmanın ve araştırmanın yönetmeliği gereği süre bu kadarken kurumların sonuçları açıklaması daha uzun sürmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!